Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II  w Gowidlinie

Polsko – niemiecka współpraca młodzieży

ROK SZKOLNY 2023/2024

5 edycja polsko-niemieckiej wymiany młodzieży

ROK SZKOLNY 2018/2019

W dniach od 22.02 do 27.02.2019r. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gowidlinie realizowała 4 edycję polsko-niemieckiej wymiany młodzieży, tym razem młodzież z naszej szkoły udała się  do Unny w Niemczech. Każde międzynarodowe spotkanie odbywa się pod innym hasłem, temat tegorocznego projektu brzmiał „Kulinarna podróż do Zagłębia Ruhry”. 14 uczniów wraz z 2 opiekunami z Gowidlina poleciało do miasta Dortmundu, skąd udało się do szkoły partnerskiej w Unnie. Celem wymiany było poszerzenie umiejętności komunikowania się w językach obcych oraz poznanie kultury innego kraju przez pryzmat sztuki kulinarnej. Uczestnicy programu wzięli udział w zajęciach zorganizowanych przez szkołę niemiecką, zwiedzili również Dortmund i Kőln. Projekt dał naszej młodzieży przede wszystkim praktyczną możliwość do wymiany doświadczeń oraz promowania za granicą własnego regionu i kraju. Wyjazd był darmowy dzięki wsparciu organizacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz dofinansowaniu Wójta Gminy Sierakowice. Koordynatorem projektu ze strony polskiej była Pani Alicja Kuchta.

Alicja Kuchta

https://kartuzy.info/wiadomosc,38236,Uczniowie-z-Gowidlina-goscili-u-niemieckich-przyjaciol.html
https://gowidlino.edu.pl/2019/03/13013/

 

ROK SZKOLNY 2017/2018

W dniach od 23 do 28 kwietnia 2018r. już po raz trzeci odbyła się wymiana polsko-niemiecka młodzieży Szkoły Podstawowej w Gowidlinie ze szkołą w Niemczech. W 2016r. przyjmowaliśmy gości z Niemiec, w 2017r. nasi uczniowie wyjechali do Unny, a w tym roku ponownie do Polski przybyło 14 uczniów ze szkoły partnerskiej wraz z opiekunami Faustiną Tous i Sonją Kohlhaas.
Projekt realizowany był pod hasłem: Odkryj kulinarnie swoich sąsiadów. W poniedziałek rano goście przylecieli do Polski i zostali powitani na lotnisku przez opiekuna wymiany ze strony polskiej panią Alicję Kuchtę oraz przez uczniów naszej szkoły. Ten pierwszy dzień poświęcony był przede wszystkim na integrację, młodzi ludzie mieli okazję lepiej się poznać podczas zorganizowanych przez opiekunów zabaw. Ponadto brali również udział w warsztatach garncarskich z Panem Pawłem Selą i sprawdzali swoje umiejętności związane z tworzeniem garnków z gliny. Podczas przerwy dzieci degustowały gofry przygotowane przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Jezioranki”. We wtorek rano uczniowie z Polski i z Niemiec uczestniczyli w wybranych lekcjach, później mieli okazję zrealizować swoje kulinarne fantazje, gdyż pracowali w grupach mieszanych, a efektem końcowym były sałatki warzywne i owocowe. Po południu młodzież projektowa odwiedziła Szkołę Podstawową w Lini z ościennej gminy. Dzięki gościnności Dyrekcji oraz kreatywności nauczyciela Rafała Bronka uczniowie z trzech szkół brali udział w zmaganiach językowo-kulinarno-sportowych. W środę młodzież i opiekunowie uczestniczyli w wycieczce do Gdańska. Główną atrakcja było zwiedzanie Starego Miasta oraz stadionu Energa. We czwartek uczestnicy wymiany mieli okazję przekonać się na czym polega praca w piekarni. Dzięki uprzejmości Pana Ryszarda Krausego – właściciela obiektu „Królewiczanka” w Kamienicy Królewskiej, uczniowie bezpłatnie wzięli udział w prelekcji dotyczącej wyrobu chleba oraz warsztatach polegających na lepieniu rogalików. O 17.00 młodzież z obu stron wymiany, opiekunowie, przedstawiciel Wójta Gminy – sekretarz Ewelina Lila oraz rodzice spotkała się, by wspólnie spędzić czas podczas międzynarodowego pikniku, który od strony kulinarnej został całkowicie przygotowanym przez rodziny goszczące. Niebywałą atrakcją stały się ponownie gofry przygotowane przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich „Jezioranki” w Gowidlinie. W piątek odbyła się wycieczka do Łeby, uczestnicy wymiany mogli podziwiać największą atrakcję tej miejscowości, czyli ruchome wydmy. Po powrocie do szkoły odbył się mecz piłki nożnej Polska-Niemcy, którego organizatorem był Pan Krzysztof Kolke. W sobotę rano nastąpiło pożegnanie gości z Niemiec i podróż na lotnisko, skąd młodzież z Unny odleciała do Dortmundu.
Głównym celem przedsięwzięcia było poszerzenie umiejętności językowych, poznanie kultury i zwyczajów panujących na Kaszubach przez pryzmat upodobań kulinarnych. Nauka języka w praktyce nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie finansowe przyznane przez Organizację Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży i Wójta Gminy Sierakowice. Pieniądze w takim projekcie są bardzo ważne, ale całe przedsięwzięcie nie byłoby możliwe, gdyby nie bezinteresowne zaangażowanie członków rodzin goszczących, Pani Dyrektor Aleksandry Stark, Pani Dyrektor Barbary Klebba, Pana Ryszarda Krausego, Pana Krzysztofa Kolke, Pani Sołtys Jolanty Dyszer i Członków Koła Gospodyń Wiejskich, Pana Tomasza Niskiego Prezesa Stadionu Energa, Pana Zbigniewa Jasiewicza oraz wszystkich innych osób włączonych w organizację wymiany.
Wszyscy uczestnicy są bardzo zadowoleni, gdyż zdobyli nowe doświadczenia, poszerzyli swoją wiedzę i nawiązali nowe przyjaźnie. Z niecierpliwością młodzież czeka na rewizytę w Unnie, która nastąpi najprawdopodobniej na początku czerwca 2019r.

Alicja Kuchta

https://www.facebook.com/GlosKaszub/posts/987601991387403
https://kartuzy.info/wiadomosc,34633,Wymiana-polsko-niemiecka-w-szkole-w-Gowidlinie.html
https://gowidlino.edu.pl/2018/05/wymiana-polsko-niemiecka-w-szkole-w-gowidlinie-edycja-trzecia/

 

ROK SZKOLNY 2016/2017

W dniach od 27.03 do 01.04.2017r. Odbył się drugi etap projektu polsko-niemieckiej wymiany młodzieży. Tym razem 12 uczniów wraz z 2 opiekunami z Gowidlina poleciało do miasta Unna. Celem wymiany było poszerzenie umiejętności komunikowania się w językach obcych oraz poznanie kultury innego kraju. Uczestnicy programu wzięli udział w lekcjach i zajęciach zorganizowanych przez szkołę partnerską, zwiedzili również Unnę, Kőln oraz kopalnię w Dortmundzie. Wyjazd był darmowy dzięki wsparciu organizacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz dofinansowaniu Wójta Gminy Sierakowice.

Alicja Kuchta

https://www.hawr-digital.de/Nachrichten/Schueler-aus-Polen-zu-Gast-80939.html
https://gowidlino.edu.pl/2017/04/wymiana-polsko-niemiecka/

ROK SZKOLNY 2015/2016

W dniach od 13 do 17 czerwca 2016r. odbyła się wymiana polsko-niemiecka młodzieży Zespołu Szkół w Gowidlinie ze szkołą w Niemczech. Do Polski przybyło 11 uczniów ze szkoły partnerskiej w Unnie wraz z opiekunami Faustiną Tous i dyrektorem szkoły Hansem Ruthmannem.
W poniedziałek po południu goście przylecieli do Polski, zostali powitani na lotnisku przez opiekuna wymiany ze strony polskiej panią Alicję Kuchta. W tym dniu nastąpiło jeszcze zapoznanie się młodzieży i przyjęcie gości z Niemiec do rodzin z Gowidlina. We wtorek uczniowie z Polski i z Niemiec wykonywali zadania na terenie budynku Zespołu Szkół w Gowidlinie m.in. brali udział w zabawach integracyjnych, stworzyli też wspólny projekt pod nazwą Podobieństwa i różnice – Zagłębie Ruhry/Kaszuby. Wzięli też udział w lekcji języka angielskiego przygotowanej przez panią Karolinę Gilmajster-Szymikowską. W środę młodzież i opiekunowie najpierw na zaproszenie Wójta Gminy Sierakowice odwiedzili Urząd Gminy w Sierakowicach a następnie odbyli wycieczkę do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. We czwartek uczestnicy wymiany mieli okazję poznać lub odkryć na nowo Gdańsk, a wieczorem w Gowidlinie odbyło się ognisko i pieczenie kiełbasek. O 21.00 młodzież z obu stron wymiany spotkała się, by wspólnie kibicować swoim drużynom podczas meczu Polska-Niemcy. W piątek rano nastąpiło pożegnanie i goście z Niemiec udali się na lotnisko, by stamtąd odlecieć do domu.
Wszyscy uczestnicy wymiany są bardzo zadowoleni, gdyż zdobyli nowe doświadczenia, poszerzyli swoją wiedzę i nawiązali przyjaźnie. Z niecierpliwością młodzież czeka na rewizytę w Unnie, która nastąpi najprawdopodobniej na początku przyszłego roku kalendarzowego.
Głównym celem przedsięwzięcia było poszerzenie umiejętności językowych oraz poznanie kultury i zwyczajów panujących na Kaszubach. Wymiana nastąpiła z ramienia Organizacji Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży. Nauka języka w praktyce nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie finansowe przyznane przez Wójta Gminy Sierakowice oraz gościnność rodzin z Gowidlina. Wszystkim osobom zaangażowanym w organizację wymiany bardzo dziękujemy za pomoc.

Alicja Kuchta oraz Dyrekcja Zespołu Szkół w Gowidlinie

https://kartuzy.info/wiadomosc,27385,Wymiana-mlodziezy-polsko-niemieckiej-w-Gowidlinie.html
https://gowidlino.edu.pl/2016/06/wymiana-mlodziezy-polsko-niemieckiej-w-gowidlinie/
Skip to content