Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II  w Gowidlinie

ABAKUS – zajęcia z arytmetyki mentalnej

ROK SZKOLNY 2023/2024

Już kolejny rok w naszej szkole uczniowie poznają tajniki zajęć z arytmetyki mentalnej. Do naszych grup Abakusa dołączyły kolejne pierwsze oraz czwarte klasy. Na ten moment w naszej szkole są cztery grupy początkujące oraz trzy kontynuujące program z zeszłego roku. Dzieci zaczynające przygodę zapoznają się z charakterystyką zajęć, doświadczają liczydła abakus, poznają metody oraz liczą na nim coraz lepiej.  

Lekcje te pobudzają ciekawość dzieci, rozwijają kreatywne i logiczne myślenie. Dostępna Platforma Abakus jest ciekawym dodatkiem do zajęć, umożliwia ćwiczenie nabytych umiejętności w domu. Uczniowie chętnie grają w GRY BRAIN FITNESS rozwijające zasoby mózgu. Podczas zajęć wykorzystywane są zabawy grupowe, gry planszowe. Dzieci się integrują, nawiązują relacje co w obecnych czasach jest cenną umiejętnością.   

Celina Naczk

ROK SZKOLNY 2022/2023

Od roku szkolnego 2022/2023 rozpoczęliśmy przygodę z arytmetyką mentalną. Jesteśmy pierwszą szkołą w gminie Sierakowice i w powiecie kartuskim oraz 6 szkołą w województwie pomorskim (Gdańsk, Linia, Gowidlino), która wprowadziła tę innowacyjną metodę.

W pierwszym roku zajęcia z arytmetyki mentalnej skierowane były dla uczniów klas pierwszych i czwartych. Był to intensywny czas poznawania nowej, niekonwencjonalnej metody nauczania. Wprowadzenie tego rodzaju zajęć przyniosło uczniom wiele radości i miłych wspomnień.  

Arytmetyka mentalna to nowoczesna metoda szybkiego liczenia oraz system rozwoju inteligencji, zdolności umysłowych i twórczego potencjału. Jest ona oparta na nauce obliczeń ustnych, za pomocą japońskiego liczydła Abakus. Program ten został opracowany około 2 tys. lat temu w Japonii, czyli kraju nieustannego rozwoju i innowacji.  

Arytmetyka mentalna przede wszystkim rozwiązuje problemy takie jak niewystarczające postępy w nauce, trudności w czytaniu i pisaniu, słaba pamięć, brak wiary we własne możliwości, brak energii i zapału do poznawania nowego, słabe myślenie logiczne i twórcze, nieumiejętność skupienia się na szczegółach, rozwija obie półkule mózgu.  

Na początku dzieci zaprzyjaźniły się z liczydłem. Poznały jego strukturę i zastosowanie. Utrwalały dodawanie i odejmowanie metodą prostą, ćwiczyły precyzyjną motorykę rąk oraz pamięć mięśniową. Z biegiem czasu poznawały kolejne metody dodawania i odejmowania. Potrafią w kilka sekund policzyć działanie składające się z pięciu dwucyfrowych liczb w ramach poznanej metody. Z bardzo dużym entuzjazmem czekały na gry i zabawy grupowe. Śmiechów i radości było co nie miara. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też łamigłówki, labirynty, dyktanda graficzne – przerywniki w lekcjach na bazie Brain Fitness. Bardzo pomocnym narzędziem do pracy okazała się Platforma Abakus Europe, na której uczniowie rozwiązywali zadania domowe, utrwalali liczydło na ekranach komputerów. Uwielbiają korzystać na niej z gier rozwijających myślenie logiczne, ćwiczących koncentrację i skupienie. Technologia w dzisiejszych czasach daje dużo możliwości, dociera do większości uczniów, dając tym samym pole do edukacji, które nasza szkoła potrafi wykorzystać.  

Z wielką niecierpliwością i chęcią do pracy czekamy na nadchodzący rok szkolny. Dalej będziemy rozwijać potencjał naszych uczniów i dążyć do ich wszechstronnego rozwoju. 

https://sierakowice.pl/aktualnosc-1680-japonskie_liczydla_abakus.html

Poniżej znajduje się film związany z realizacją zajęć oraz kilka fotek. Zapraszamy do obejrzenia.

Celina Naczk, Aleksandra Stark

Przygoda uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gowidlinie z arytmetyką mentalną – FILM

Skip to content