Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II  w Gowidlinie

Wymiana młodzieży polsko – niemieckiej w Gowidlinie

PrintW dniach od 13 do 17 czerwca 2016r. odbyła się wymiana polsko-niemiecka młodzieży Zespołu Szkół w Gowidlinie ze szkołą w Niemczech. Do Polski przybyło 11 uczniów ze szkoły partnerskiej w Unnie wraz z opiekunami Faustiną Tous i dyrektorem szkoły Hansem Ruthmannem.
W poniedziałek po południu goście przylecieli do Polski, zostali powitani na lotnisku przez opiekuna wymiany ze strony polskiej panią Alicję Kuchta. W tym dniu nastąpiło jeszcze zapoznanie się młodzieży i przyjęcie gości z Niemiec do rodzin z Gowidlina. We wtorek uczniowie z Polski i z Niemiec wykonywali zadania na terenie budynku Zespołu Szkół w Gowidlinie m.in. brali udział w zabawach integracyjnych, stworzyli też wspólny projekt pod nazwą Podobieństwa i różnice – Zagłębie Ruhry/Kaszuby. Wzięli też udział w lekcji języka angielskiego przygotowanej przez panią Karolinę Gilmajster-Szymikowską. W środę młodzież i opiekunowie najpierw na zaproszenie Wójta Gminy Sierakowice odwiedzili Urząd Gminy w Sierakowicach a następnie odbyli wycieczkę do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. We czwartek uczestnicy wymiany mieli okazję poznać lub odkryć na nowo Gdańsk, a wieczorem w Gowidlinie odbyło się ognisko i pieczenie kiełbasek. O 21.00 młodzież z obu stron wymiany spotkała się, by wspólnie kibicować swoim drużynom podczas meczu Polska-Niemcy. W piątek rano nastąpiło pożegnanie i goście z Niemiec udali się na lotnisko, by stamtąd odlecieć do domu.
Wszyscy uczestnicy wymiany są bardzo zadowoleni, gdyż zdobyli nowe doświadczenia, poszerzyli swoją wiedzę i nawiązali przyjaźnie. Z niecierpliwością młodzież czeka na rewizytę w Unnie, która nastąpi najprawdopodobniej na początku przyszłego roku kalendarzowego.
Głównym celem przedsięwzięcia było poszerzenie umiejętności językowych oraz poznanie kultury i zwyczajów panujących na Kaszubach. Wymiana nastąpiła z ramienia Organizacji Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży. Nauka języka w praktyce nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie finansowe przyznane przez Wójta Gminy Sierakowice oraz gościnność rodzin z Gowidlina. Wszystkim osobom zaangażowanym w organizację wymiany bardzo dziękujemy za pomoc.

Alicja Kuchta oraz Dyrekcja Zespołu Szkół w Gowidlinie

https://kartuzy.info/wiadomosc,27385,Wymiana-mlodziezy-polsko-niemieckiej-w-Gowidlinie.html

Skip to content