Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gowidlinie

Wymiana polsko-niemiecka w szkole w Gowidlinie – edycja trzecia

W dniach od 23 do 28 kwietnia 2018r. już po raz trzeci odbyła się wymiana polsko-niemiecka młodzieży Szkoły Podstawowej w Gowidlinie ze szkołą w Niemczech. W 2016r. przyjmowaliśmy gości z Niemiec, w 2017r. nasi uczniowie wyjechali do Unny, a w tym roku ponownie do Polski przybyło 14 uczniów ze szkoły partnerskiej wraz z opiekunami Faustiną Tous i Sonją Kohlhaas.
Projekt realizowany był pod hasłem: Odkryj kulinarnie swoich sąsiadów. W poniedziałek rano goście przylecieli do Polski i zostali powitani na lotnisku przez opiekuna wymiany ze strony polskiej panią Alicję Kuchtę oraz przez uczniów naszej szkoły. Ten pierwszy dzień poświęcony był przede wszystkim na integrację, młodzi ludzie mieli okazję lepiej się poznać podczas zorganizowanych przez opiekunów zabaw. Ponadto brali również udział w warsztatach garncarskich z Panem Pawłem Selą i sprawdzali swoje umiejętności związane z tworzeniem garnków z gliny. Podczas przerwy dzieci degustowały gofry przygotowane przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Jezioranki”. We wtorek rano uczniowie z Polski i z Niemiec uczestniczyli w wybranych lekcjach, później mieli okazję zrealizować swoje kulinarne fantazje, gdyż pracowali w grupach mieszanych, a efektem końcowym były sałatki warzywne i owocowe. Po południu młodzież projektowa odwiedziła Szkołę Podstawową w Lini z ościennej gminy. Dzięki gościnności Dyrekcji oraz kreatywności nauczyciela Rafała Bronka uczniowie z trzech szkół brali udział w zmaganiach językowo-kulinarno-sportowych. W środę młodzież i opiekunowie uczestniczyli w wycieczce do Gdańska. Główną atrakcja było zwiedzanie Starego Miasta oraz stadionu Energa. We czwartek uczestnicy wymiany mieli okazję przekonać się na czym polega praca w piekarni. Dzięki uprzejmości Pana Ryszarda Krausego – właściciela obiektu „Królewiczanka” w Kamienicy Królewskiej, uczniowie bezpłatnie wzięli udział w prelekcji dotyczącej wyrobu chleba oraz warsztatach polegających na lepieniu rogalików. O 17.00 młodzież z obu stron wymiany, opiekunowie, przedstawiciel Wójta Gminy – sekretarz Ewelina Lila oraz rodzice spotkała się, by wspólnie spędzić czas podczas międzynarodowego pikniku, który od strony kulinarnej został całkowicie przygotowanym przez rodziny goszczące. Niebywałą atrakcją stały się ponownie gofry przygotowane przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich „Jezioranki” w Gowidlinie. W piątek odbyła się wycieczka do Łeby, uczestnicy wymiany mogli podziwiać największą atrakcję tej miejscowości, czyli ruchome wydmy. Po powrocie do szkoły odbył się mecz piłki nożnej Polska-Niemcy, którego organizatorem był Pan Krzysztof Kolke. W sobotę rano nastąpiło pożegnanie gości z Niemiec i podróż na lotnisko, skąd młodzież z Unny odleciała do Dortmundu.
Głównym celem przedsięwzięcia było poszerzenie umiejętności językowych, poznanie kultury i zwyczajów panujących na Kaszubach przez pryzmat upodobań kulinarnych. Nauka języka w praktyce nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie finansowe przyznane przez Organizację Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży i Wójta Gminy Sierakowice. Pieniądze w takim projekcie są bardzo ważne, ale całe przedsięwzięcie nie byłoby możliwe, gdyby nie bezinteresowne zaangażowanie członków rodzin goszczących, Pani Dyrektor Aleksandry Stark, Pani Dyrektor Barbary Klebba, Pana Ryszarda Krausego, Pana Krzysztofa Kolke, Pani Sołtys Jolanty Dyszer i Członków Koła Gospodyń Wiejskich, Pana Tomasza Niskiego Prezesa Stadionu Energa, Pana Zbigniewa Jasiewicza oraz wszystkich innych osób włączonych w organizację wymiany.
Wszyscy uczestnicy są bardzo zadowoleni, gdyż zdobyli nowe doświadczenia, poszerzyli swoją wiedzę i nawiązali nowe przyjaźnie. Z niecierpliwością młodzież czeka na rewizytę w Unnie, która nastąpi najprawdopodobniej na początku czerwca 2019r.

Alicja Kuchta

https://www.facebook.com/GlosKaszub/posts/987601991387403
https://kartuzy.info/wiadomosc,34633,Wymiana-polsko-niemiecka-w-szkole-w-Gowidlinie.html
Skip to content