Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II  w Gowidlinie

5 edycja polsko-niemieckiej wymiany młodzieży

W dniach od 18.03. do 22.03.2024r. nasza szkoła gościła grupę niemieckich partnerów w ramach polsko-niemieckiej współpracy młodzieży, która okazała się niezapomnianym doświadczeniem zarówno dla naszych uczniów, jak i dla gości z zagranicy. Już po raz 5 przyjmowaliśmy gości ze szkoły partnerskiej w Unnie. Do Polski przybyło 11 uczniów wraz z opiekunami Faustiną Tous i Sonją Kohlhaas.

Projekt realizowany był pod hasłem: W świecie Kaszub. Naszą przygodę rozpoczęliśmy już w poniedziałek wieczorem, kiedy to o godzinie 18:30 odbieraliśmy niemieckich przyjaciół z lotniska. Po serdecznym powitaniu udaliśmy się do Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gowidlinie, gdzie odbyło się oficjalne przywitanie przez dyrekcję szkoły i zapoznanie z harmonogramem wydarzeń. 

Kolejny dzień naszej wymiany, czyli wtorek, był pełen wrażeń i nowych doświadczeń. Razem z naszymi gośćmi udaliśmy się do Muzeum Ceramiki w Chmielnie, gdzie mieliśmy okazję poznać tajniki tego rzemiosła oraz zapoznać się z bogatą historią regionu. Po zwiedzeniu Chmielna udaliśmy się do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, gdzie czekało na nas wiele atrakcji kulturowych i edukacyjnych. Po powrocie do szkoły, dzieci miały czas wolny, by lepiej się zintegrować i spędzić czas razem, co z pewnością przyczyniło się do wzrostu więzi między uczestnikami wymiany. 

Środa była dniem pełnym aktywności i wspólnych spotkań. Niemieccy uczestnicy wzięli udział w zajęciach lekcyjnych, co pozwoliło im poznać polską szkolną rzeczywistość. Po południu wszyscy spotkaliśmy się na wspólnym międzynarodowym pikniku w szkole, gdzie mogliśmy delektować się pysznymi potrawami przygotowanymi przez naszych rodziców. Po posiłku udaliśmy się na relaksujący spacer nad jezioro w Gowidlinie, ciesząc się piękną przyrodą i świeżym powietrzem. Na spotkaniu obecna była pani Ewelina Lila – sekretarz Gminy Sierakowice, która w imieniu pana Wójta wręczyła każdemu uczestnikowi wymiany upominki, a rodzicom podziękowania.

Czwartek był dniem poświęconym zwiedzaniu. Razem z naszymi gośćmi udaliśmy się do Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich, gdzie zgłębialiśmy tajniki historii i kultury regionu. Po wizycie w muzeum zasmakowaliśmy kulinarnych przysmaków w restauracji McDonald’s, co stanowiło dodatkową atrakcję dla naszych niemieckich przyjaciół. Po obiedzie wróciliśmy do szkoły, gdzie każdy mógł odpocząć i podzielić się swoimi wrażeniami z dnia. 

Ostatni dzień wymiany, czyli piątek, przyniósł nam moment pożegnania. O godzinie 4:30 towarzyszyliśmy naszym gościom na lotnisko, gdzie serdecznie się pożegnaliśmy, obiecując sobie kolejne spotkanie w przyszłości. 

Wymiana nastąpiła z ramienia Organizacji Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży. Nauka języka w praktyce nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie finansowe przyznane przez Wójta Gminy Sierakowice oraz gościnność rodzin z Gowidlina. Współpraca polsko-niemiecka okazała się nie tylko doskonałą okazją do poznania nowych kultur i zwyczajów, ale przede wszystkim budowania trwałych przyjaźni i międzynarodowej współpracy. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za niezapomniane chwile i już teraz czekamy na kolejne spotkanie! 

Był to tydzień pełen współpracy, integracji i ciekawych przeżyć!

Daniel Stencel

https://kartuzy.info/artykul/gowidlino-piata-edycja/1541309

https://sierakowice.pl/aktualnosc-1701-5_edycja_polsko_niemieckiej_wymiany.html

Skip to content