Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gowidlinie

Polsko – niemiecka współpraca młodzieży

PrintROK SZKOLNY 2016/2017

W dniach od 27.03 do 01.04.2017r. Odbył się drugi etap projektu polsko-niemieckiej wymiany młodzieży. Tym razem 12 uczniów wraz z 2 opiekunami z Gowidlina poleciało do miasta Unna. Celem wymiany było poszerzenie umiejętności komunikowania się w językach obcych oraz poznanie kultury innego kraju. Uczestnicy programu wzięli udział w lekcjach i zajęciach zorganizowanych przez szkołę partnerską, zwiedzili również Unnę, Kőln oraz kopalnię w Dortmundzie. Wyjazd był darmowy dzięki wsparciu organizacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz dofinansowaniu Wójta Gminy Sierakowice.

http://www.hawr-digital.de/Nachrichten/Schueler-aus-Polen-zu-Gast-80939.html

ROK SZKOLNY 2015/2016

W dniach od 13 do 17 czerwca 2016r. odbyła się wymiana polsko-niemiecka młodzieży Zespołu Szkół w Gowidlinie ze szkołą w Niemczech. Do Polski przybyło 11 uczniów ze szkoły partnerskiej w Unnie wraz z opiekunami Faustiną Tous i dyrektorem szkoły Hansem Ruthmannem.
W poniedziałek po południu goście przylecieli do Polski, zostali powitani na lotnisku przez opiekuna wymiany ze strony polskiej panią Alicję Kuchta. W tym dniu nastąpiło jeszcze zapoznanie się młodzieży i przyjęcie gości z Niemiec do rodzin z Gowidlina. We wtorek uczniowie z Polski i z Niemiec wykonywali zadania na terenie budynku Zespołu Szkół w Gowidlinie m.in. brali udział w zabawach integracyjnych, stworzyli też wspólny projekt pod nazwą Podobieństwa i różnice – Zagłębie Ruhry/Kaszuby. Wzięli też udział w lekcji języka angielskiego przygotowanej przez panią Karolinę Gilmajster-Szymikowską. W środę młodzież i opiekunowie najpierw na zaproszenie Wójta Gminy Sierakowice odwiedzili Urząd Gminy w Sierakowicach a następnie odbyli wycieczkę do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. We czwartek uczestnicy wymiany mieli okazję poznać lub odkryć na nowo Gdańsk, a wieczorem w Gowidlinie odbyło się ognisko i pieczenie kiełbasek. O 21.00 młodzież z obu stron wymiany spotkała się, by wspólnie kibicować swoim drużynom podczas meczu Polska-Niemcy. W piątek rano nastąpiło pożegnanie i goście z Niemiec udali się na lotnisko, by stamtąd odlecieć do domu.
Wszyscy uczestnicy wymiany są bardzo zadowoleni, gdyż zdobyli nowe doświadczenia, poszerzyli swoją wiedzę i nawiązali przyjaźnie. Z niecierpliwością młodzież czeka na rewizytę w Unnie, która nastąpi najprawdopodobniej na początku przyszłego roku kalendarzowego.
Głównym celem przedsięwzięcia było poszerzenie umiejętności językowych oraz poznanie kultury i zwyczajów panujących na Kaszubach. Wymiana nastąpiła z ramienia Organizacji Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży. Nauka języka w praktyce nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie finansowe przyznane przez Wójta Gminy Sierakowice oraz gościnność rodzin z Gowidlina. Wszystkim osobom zaangażowanym w organizację wymiany bardzo dziękujemy za pomoc.

Alicja Kuchta oraz Dyrekcja Zespołu Szkół w Gowidlinie

http://kartuzy.info/wiadomosc,27385,Wymiana-mlodziezy-polsko-niemieckiej-w-Gowidlinie.html