Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gowidlinie

Innowacja pedagogiczna “Co w trawie piszczy?”

W grupie 3 i 4 latków przeprowadzono innowację pedagogiczną pt. “Co w trawie piszczy”, jej głównym celem było poszerzenie wiedzy na temat świata przyrody. Innowacja miała też na celu urozmaicenie zajęć i odkrycie w dzieciach instynktu poszukiwacza. Nowatorstwo tej innowacji polegało na nauce przez doświadczenie. Dzieci po raz pierwszy mogły zobaczyć życie owadów i roślin w ich naturalnym środowisku. Każde z nich samodzielnie wykopało z ziemi owady, dotknęło roślin napotkanych w lesie i na łące, a następnie, w celu głębszego zbadania, obserwowali to pod lupą. Efekty przeprowadzonej innowacji:

•dzieci z różnych grup wiekowych integrowały się podczas poszukiwań owadów i kwiatów,
•dzieci z zainteresowaniem wykonywały polecenia zadane przez nauczyciela, były ciekawe tego co kryje się pod warstwą trawy, ale i też dzielnie szukały owadów w trawie, na łące i w powietrzu,
•dzieci zaktywizowały się podczas zabaw badawczych, bo samodzielnie musiały oglądać, szukać i obserwować przyrodę.

Dzieci nauczyły się też, że nie wolno zabierać owadów ze sobą do domu, ponieważ w swoim środowisku naturalnym mają wszystko to czego potrzebują. Podczas zajęć towarzyszyła nam piękna pogoda, dobry humor i sporo uśmiechu!

Serdecznie zapraszamy do fotorelacji z tego dnia!

Paulina Grzenkowicz, Agnieszka Bladowska, Iwona Witka

Skip to content