Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II  w Gowidlinie

Międzynarodowy Dzień Muzyki

1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzyki. Święto zostało ustanowione w 1975 roku z inicjatywy Yehudiego Menuhina, ówczesnego prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki UNESCO. 

Yehudi Menuhin – amerykański wirtuoz skrzypiec i dyrygent, mimo iż większą część swej kariery realizował w Wielkiej Brytanii, chętnie odwiedzał Polskę, koncertował wielokrotnie m.in. w Poznaniu. Jego znaczenie dla polskiej muzyki jest ogromne – naprawdę to dzięki niemu powstała Sinfonia Varsovia, dziś jedna z najlepszych orkiestr świata. Na początku lat 80-tych Yehudi Menuhin koncertował z Polską Orkiestrą Kameralną Jerzego Maksymiuka (jeden z koncertów zagrał dla Jana Pawła II w Castel Gandolfo). Wówczas Franciszek Wybrańczyk, założyciel i wieloletni dyrektor Polskiej Orkiestry Kameralnej, zaproponował Menuhinowi utworzenie orkiestry specjalnie dla niego. I tak, początkowo bez subwencji państwowej, powstała Sinfonia Varsovia, obecnie zaliczana do światowej czołówki muzycznej. Yehudi Menuhin w ciągu 15 lat zagrał z Sinfonią Varsowią ponad 500 koncertów na wszystkich kontynentach. 

W naszej szkole również uczciliśmy to święto tego dnia!  W tym roku uczniowie klas starszych pokazali sylwetki kompozytorów z różnych epok, natomiast uczniowie młodsi przedstawili na lekcjach akcenty muzyczne. Drzwi naszych sal lekcyjnych pięknie przyozdobiły się w informację na temat sławnych kompozytorów, natomiast na zajęciach z wychowawcą uczniowie przedstawili zgromadzone informację na temat tych muzyków. Niektórzy wcielili się w rolę swoich ulubionych wokalistów. Na przerwach uczniowie klasy 8 popularyzowali słuchanie różnych gatunków muzycznych. Tego dnia uczniowie, a także nauczyciele piękne zaznaczyli akcentem muzycznym swoje stroje.  

Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki życzmy Wszystkim wspaniałych, twórczych chwil 🙂 

Maria Kostuch

Skip to content