Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gowidlinie

„Wojna światów 1920” – wystawa, która nie pozwoli nam zapomnieć…

W głównym holu naszej szkoły dzięki uprzejmości Gminnego Ośrodka Kultury w Sierakowicach w dniach 28.09. – 02.10.2020r. mogliśmy oglądać niezwykłą wystawę „Wojna światów 1920” upamiętniającą Bitwę Warszawską 1920 r. w jej 100. rocznicę.
W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem „Cudu nad Wisłą” i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem. Mija 100 lat od wielkiego zwycięstwa. Dzisiaj jesteśmy winni pamięć wszystkim, którzy wtedy zatrzymali zło.
Dzięki tej wystawie uczniowie mogli szerzej zapoznać się z przebiegiem tego ważnego wydarzenia, poznać postacie, które miały decydujący wpływ na losy bitwy oraz dowiedzieć się więcej o kulisach tej batalii.
Dzięki ekspozycji wzrosło zainteresowanie tym okresem historycznym, a młodzież w dobie pandemii, utrudniającej kontakt ze zbiorami muzealnymi, mogła poszerzyć swoją wiedzę o tym ważnym wydarzeniu historycznym.

Joanna Neubauer, Lidia Stahlke

Skip to content