Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II  w Gowidlinie

Gowidlino na XVII Zjeździe Szkół Jana Pawła II

3 i 4 października przedstawiciele szkoły podstawowej – oddziałów gimnazjalnych w Gowidlinie uczestniczyli w XVII Zjeździe Szkół Jana Pawła II w Częstochowie. Pierwszego dnia uczestnicy zwiedzili Stolicę. Wszyscy udali się na grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki, na warszawskim Żoliborzu. Następnie uczniowie zwiedzili, znajdujące się tuż obok grobu – w podziemiach kościoła św. Stanisława Kostki, muzeum, gdzie każdy mógł doświadczyć, jak żył ksiądz Jerzy Popiełuszko. Po tej lekcji historii i przeżyciach duchowo – patriotycznych na młodzież czekała rozrywka w Centrum Nauki Kopernik, którego celem jest promowanie i popularyzacja komunikacji naukowej. Zwiedzający mogli poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Na sam koniec wszyscy udali się na grób Nieznanego Żołnierza. Wieczorem pielgrzymi modlili się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej podczas Apelu Jasnogórskiego.
Następnego dnia o godz. 11.00  na Wałach Jasnogórskich została odprawiona uroczysta Msza święta pod przewodnictwem ks. bp Henryka Tomasika. W homilii hierarcha skierował do młodych niezwykle trafne słowa nawiązujące do jubileuszy roku 2017: „Trzy ważne znaki, które mówią o tym, że Matka Boża do nas mówi: mówi stąd, z Jasnej Góry, przemawia w Gietrzwałdzie i wciąż do nas powtarza te same słowa, sprzed 100-laty wygłoszone w Fatimie do dzieci”. Po Eucharystii odczytano Akt Zawierzenia Matce Bożej oraz list wystosowany przez uczestników spotkania do Ojca Świętego Franciszka. Poświęcono również pamiątkowe różańce.
Umocnieni „rodzinnym” spotkaniem szkół im. Jana Pawła II, reprezentowanych przez setki uczniów i wychowawców, o czym świadczy chociażby wielość sztandarów, delegaci gowidlińskiej podstawówki udali się w drogę powrotną, by w swojej małej ojczyźnie, począwszy od szkolnych korytarzy i sal lekcyjnych realizować duchowy testament swojego świętego patrona.

ks. Marcin Leszczyński

Skip to content