Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II  w Gowidlinie

Przyjaźń nie zna granic

Już po raz kolejny uczniowie Zespołu Szkół w Gowidlinie uczestniczyli w międzynarodowym projekcie e-Twinning, edukacyjnym programie Unii Europejskiej. Tym razem beneficjentami projektu byli czwartoklasiści z Gowidlina w Polsce,  Aydin w Turcji oraz Dułowa w Bułgarii. Przez siedem miesięcy młodzi ludzie pod kierunkiem  Jolanty Wójcik zmagali się z zadaniami, które miały na celu wzajemne poznanie się.
Wszystko zaczęło się od napisania listów do partnerów oraz nagrania filmów, w których uczniowie przedstawili się i opowiedzieli o swoich zainteresowaniach. Pokonanie tremy przed występem przed kamerą było prawdziwym wyzwaniem, ale po kilku próbach udało się! W kolejnym zadaniu partnerzy przedstawili swoje ulubione święta wykonując prezentacje multimedialne. Okazało się, że Polacy i Bułgarzy mają podobny gust- uwielbiają Boże Narodzenie, natomiast tureccy uczniowie zapoznali kolegów z obchodami Dnia Dziecka, który ma miejsce 23 kwietnia.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się wysyłanie paczek, które zawierały rzeczy charakterystyczne dla danego kraju lub regionu. Po wielu dyskusjach dokonano wyboru i dzięki temu dzieci w Aydin i Dułowie poznały smak Ptasiego Mleczka, poznały legendę o powstaniu Kaszub oraz alfabet kaszubski. Polscy uczniowie poznali zabytki Dułowa, zwiedzili Aydin, a także mięli możliwość dotknąć prawdziwej gałązki z drzewa oliwnego. Wszyscy partnerzy wykonali w swoich szkołach wystawy prezentujące zaprzyjaźnione kraje.
Udział w projekcie to nie tylko praca, ale też dobra zabawa. Zarówno nagranie teledysku do popularnej lub  tradycyjnej piosenki jak i  przygotowanie słownika w wersji filmowej sprawiło uczniom wiele radości. Byli też z siebie dumni, gdy udało im się stworzyć książeczkę internetową ilustrująca zadania projektowe. Z przyczyn technicznych nie udało nam się przeprowadzić wspólnej lekcji on-line, ale mamy nadzieję, że w przyszły m roku nadrobimy zaległości.Okazało się, że różnice kulturowe nie są żadną przeszkodą w nawiązywaniu przyjaźni, więc projekt został zrealizowany na piątkę z plusem.

Jolanta Wójcik

Skip to content