Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gowidlinie

Przygoda naszych uczniów z arytmetyką mentalną

Mija czas pierwszego roku szkolnego przygody naszych uczniów klas pierwszych i czwartych z arytmetyką mentalną. Był to intensywny czas poznawania nowej, innowacyjnej metody.  Wprowadzenie tego rodzaju zajęć przyniosło uczniom wiele radości i miłych wspomnień.  

Arytmetyka mentalna to nowoczesna metoda szybkiego liczenia oraz system rozwoju inteligencji, zdolności umysłowych i twórczego potencjału. Jest ona oparta na nauce obliczeń ustnych, za pomocą japońskiego liczydła Abakus. Program ten został opracowany około 2 tys. latu temu w Japonii, czyli kraju nieustannego rozwoju i innowacji.  

Arytmetyka mentalna przede wszystkim rozwiązuje problemy takie jak niewystarczające postępy w nauce, trudności w czytaniu i pisaniu, słaba pamięć, brak wiary we własne możliwości, brak energii i zapału do poznawania nowego, słabe myślenie logiczne i twórcze, nieumiejętność skupienia się na szczegółach, rozwija obie półkule mózgu.  

Na początku dzieci zaprzyjaźniły się z liczydłem. Poznały jego strukturę i zastosowanie. Utrwalały dodawanie i odejmowanie metodą prostą, ćwiczyły precyzyjną motorykę rąk oraz pamięć mięśniową. Z biegiem czasu poznawały kolejne metody dodawania i odejmowania. Potrafią w kilka sekund policzyć działanie składające się z pięciu dwucyfrowych liczb w ramach poznanej metody. Z bardzo dużym entuzjazmem czekały na gry i zabawy grupowe. Śmiechów i radości było co nie miara. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też łamigłówki, labirynty, dyktanda graficzne – przerywniki w lekcjach na bazie Brain Fitness. Bardzo pomocnym narzędziem do pracy okazała się Platforma Abakus Europe, na której uczniowie rozwiązywali zadania domowe, utrwalali liczydło na ekranach komputerów. Uwielbiają korzystać na niej z gier rozwijających myślenie logiczne, ćwiczących koncentrację i skupienie. Technologia w dzisiejszych czasach daje dużo możliwości, dociera do większości uczniów, dając tym samym pole do edukacji, które nasza szkoła potrafi wykorzystać.  

Z wielką niecierpliwością i chęcią do pracy czekamy na nadchodzący rok szkolny. Dalej będziemy rozwijać potencjał naszych uczniów i dążyć do ich wszechstronnego rozwoju. 

Celina Naczk

Przygoda uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gowidlinie z arytmetyką mentalną

Skip to content