Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II  w Gowidlinie

Wigilijne kaszubskie spotkanie

We wtorek, 14 grudnia, odbyło się uroczyste wigilijne spotkanie uczniów uczęszczających na język kaszubski. Wśród zaproszonych gości była sołtys Gowidlina pani Jolanta Dyszer, przewodnicząca Rady Rodziców pani Aneta Tomeczkowska, dyrektor naszej szkoły pani Aleksandra Stark oraz wicedyrektor pani Bernadeta Piotrowska. W organizacji spotkania pomogły mamy naszych uczniów panie: Maria Boryńska, Natalia Lis oraz Michalina Młyńska. Uroczystość rozpoczęła się występem klas 6, które zaprezentowały widowisko Herody, po nich odwiedziła zgromadzonych Gwiôzdka z Gôwidlëna. Występ grupy gwiazdkowej wzbudził wiele emocji, ponieważ każda z przybyłych postaci wnosiła wiele humoru i zainteresowania. Szczególnym ulubieńcem stał się kominiarz, który zostawił na zgromadzonych wyraźne ślady, każde dziecko chętnie przyjmowało też mandaty od szandarë oraz z przyjemnością przytuliło się do niedźwiedzia przeprowadzonego przez cygankę. Po występie kolędników Gwiôzdor rozdawał grzecznym dzieciom słodkie upominki, na które trzeba było zasłużyć. I tak klasy 1-2 śpiewały kaszubskie kolędy, klasy 3 musiały wykazać się znajomością pacierza, a klasy 4 i 5 musiały modlić się i śpiewać. Na zakończenie wszyscy wysłuchali mini koncertu kolęd granych przez trzecioklasistkę Anielę Boryńską. Po części artystycznej wszyscy zasiedli wspólnie do wigilijnego stołu, by posilić się świątecznymi smakołykami. Było to wspaniałe spotkanie wszystkich uczniów, którzy mogli razem świętować i cieszyć się z nadchodzących świąt. Nad przygotowaniem tej uroczystości czuwały panie: Bożena Lejk, Janina Wenta i Adela Wenta.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim rodzicom, którzy przyczynili się do uświetnienia tego spotkania, szczególnie za przepyszne ciasta. Bóg zapłać. Niech sã Wama darzy – doma, w chléwach i kòmòrze, dôj Wama Bòże.

Bożena Lejk

Skip to content