Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gowidlinie

Dzień jabłka w oddziale przedszkolnym!

Dnia 28.09.2022 r., nasze przedszkolaki brały udział w Dniu Jabłka!
Jabłko to prawdopodobnie najpopularniejszy owoc na świecie, wpływ na to ma nie tylko wspaniały smak, różnorodność odmian, ale i bogata symbolika.
Celem święta jest popularyzowanie zalet tego owocu. A jest ich mnóstwo, jak choćby wartości odżywcze. Jabłko to źródło witaminy C, B1,B2, B3, B5, β-Karotenu, likopenu i wielu innych, minerałów (m. in. potasu, żelaza, cynku) czy błonnika roślinnego. Dzięki regularnemu spożywaniu tych owoców walczymy z cholesterolem, wspieramy proces trawienia, poprawiamy urodę czy odżywiamy mózg. O magicznych wręcz właściwościach jabłka wiadomo zresztą od setek lat. To symbol zdrowia, życia, miłości, urodzaju czy długowieczności.
Obecnie na świecie uprawia się ponad 10 tysięcy odmian uprawnych jabłoni, w Polsce około 60 (m. in. Jonagold, Szampion, Gloster, Ligol). Warto wiedzieć, że to najpopularniejszy owoc w naszym kraju, należymy do jego największych producentów w całej Europie. Tradycje sadownicze na szerszą skalę zapoczątkowała królowa Bona, która w XVI wieku przeznaczyła duże obszary ziemi na plantacje.
Dzieci, przeżywały ten dzień w różny sposób – zapraszamy do fotorelacji👇.

Paulina Grzenkowicz

Skip to content