Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II  w Gowidlinie

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań

Spis

Przypominamy o obowiązku udziału w trwającym Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań oraz o podstawowych zasadach Spisu. Udział w spisie jest obowiązkowy, obejmuje wszystkich mieszkańców i możliwy jest na kilka sposobów, poprzez:

  • samospis internetowy – jako podstawowa forma udziału w spisie, wystarczy wejść na stronę www.spis.gov.pl i wypełnić elektroniczny formularz,
  • wywiad telefoniczny – dzwoniąc pod dedykowany nr telefonu 22 279 99 99,
  • wywiad bezpośredni z rachmistrzem samospis w Gminnym Biurze Spisowym, który znajduję się w Urzędzie Gminy Sierakowice.

Jednym z ważniejszych zagadnień zawartych w formularzu spisowym dla nas Kaszubów jest kwestia deklarowanej narodowości i posługiwania się językiem. Formularz spisowy dopuszcza możliwość deklarowania narodowości kaszubskiej i polskiej jednocześnie. Deklarując przynależność narodową, wybierając narodowość polską, można również zadeklarować przynależność do Kaszubów. Podobna zasada obowiązuje w zakresie pytania dotyczącego języka, którym zazwyczaj posługujemy się w domu. Możliwe do udzielenia odpowiedzi w tym zakresie przewidują do wyboru:

  • posługiwanie się wyłącznie językiem polskim,
  • lub posługiwanie się językiem polskim i innym niż polski (w tym miejscu można zadeklarować j. kaszubski),
  • lub posługiwanie się wyłącznie innym niż polski językiem (w tym miejscu można zadeklarować j. kaszubski).

Zachęcamy zarówno do deklarowania przynależności kaszubskiej, jak i posługiwania się językiem kaszubskim, co przekłada się nie tylko na określenie faktycznej liczby Kaszubów, ale ma znaczenie również dla późniejszego pozyskiwania środków na nauczanie języka kaszubskiego oraz podtrzymywanie i rozpowszechnianie kultury kaszubskiej.

Spis Spis

Skip to content