Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II  w Gowidlinie

Kaszubskie spotkanie wigilijne

Tradycją naszej szkoły jest Wigilia Kaszubska, w której uczestniczą wszyscy uczniowie uczęszczający na język kaszubski, nauczyciele języka kaszubskiego i dyrekcja szkoły. W tym roku spotkanie wigilijne odbyło się 11 grudnia. Swoją obecnością zaszczycili nas goście: Pani  Jolanta Dyszer – sołtys Gowidlina oraz Pan Jan Drywa – prezes oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Sierakowicach. W czasie uroczystego spotkania najmłodsi uczniowie, z klas 2 i 3, zaprezentowali się w koncercie kolęd w języku kaszubskim, przedstawiając śpiewane Jasełka. Obok śnieżnobiałych aniołków pojawili się pastuszkowie, trzej królowie, Maryja z dzieciątkiem i Józef. Dzieci bardzo wdzięcznie przedstawiły swoje widowisko, którym wprowadziły piękny świąteczny nastrój. Następnie, wszystkich zgromadzonych przy świątecznych stołach, odwiedziła tradycyjna gwiazdka kaszubska, która wniosła wiele humoru, ale też obaw, bo Gwiazdor z rzeszą towarzyszących mu przebierańców  zapowiedział odpytywanie pacierza. Najmłodsi bali się najbardziej diabełków i kominiarza, który zostawiał widoczne ślady. Przeżycia związane z występami z pewnością na długo zapadną młodym artystom w pamięci. Uroczystość zorganizowały nauczycielki języka kaszubskiego przy nieocenionej pomocy mam naszych uczniów. Dziękujemy serdecznie za pomoc Pani Angelice Choszcz, Pani Aleksandrze Czyżowskiej, Pani Annie Słowy, Pani Katarzynie Wencie oraz Pani Teresie Wencie, która upiekła ciasta.
Święta są czasem, który jednoczy i zbliża do siebie ludzi, dlatego jest nam miło, że spotkania te odbywają się każdego roku, by uświadomić dzieciom, że jesteśmy jedną wielką kaszubską rodziną.

Bożena Lejk

Skip to content