Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II  w Gowidlinie

Dzieci z Gowidlina na wycieczce w Grudziądzu

W dniach 8-9 maja 2018r. uczniowie klas V a i b byli na wycieczce klasowej w Grudziądzu, Chełmnie i Radzyniu Chełmińskim.
Pierwszy dzień wyjazdu obfitował w wiele atrakcji związanych głównie z historią miasta Grudziądza. Po mieście oprowadzał wycieczkę przewodnik pan Wiesław Podsiadły, który starał się dzieci zaciekawić przeszłością miasta jak i historią Polski. Opowiadał o znaczeniu i rozwoju Grudziądza, o strategicznym położeniu nad Wisłą oraz historii miasta  związanej z Krzyżakami. Aby zaintrygować dzieci do zgłębiania historii, przewodnik oprowadził wycieczkę po tunelach i piwnicach znajdujących się pod miastem. Należy dodać, że ten przywilej trafia się nielicznym. Następnie wycieczka pojechała na Cytadelę  Twierdzy Grudziądz. To bardzo interesujący budynek militarny, powstały na przełomie XVIII i XIX wieku, zbudowany za czasów pruskiego króla Fryderyka II. Cytadela jest stosunkowo dobrze zachowana, dlatego możliwe jest zwiedzanie jej rozległych korytarzy i stanowisk bojowych. Dzieci podążały za przewodnikiem oświetlając drogę latarkami, ponieważ korytarze są ciemne i wilgotne. Uczniowie poznali nie tylko historię tego miejsca, ale również bezwzględne  warunki służby wojskowej w pruskiej armii. Miejscem, które szczególnie podobało się wszystkim wycieczkowiczom był nowoczesny plac zabaw, gdzie dzieci spędziły  wieczór.
Drugi dzień wycieczki również upłynął na poznawaniu historii. Dzieci pojechały do Chełmna, gdzie zwiedziły główne punkty miasta. Jednak największą atrakcją Chełmna okazała się „Ławeczka Zakochanych”, do której przymocowanych jest niezliczona ilość kłódek z wyznaniem miłości wielu zakochanych par. Następnie wycieczka udała się do Radzynia Chełmińskiego, gdzie, w zamku z czasów krzyżackich, dzieci poznawały kolejne wydarzenia związane z historią naszych ziem. Pan przewodnik, który jest członkiem Bractwa Rycerskiego Komturii Radzyńskiej i Zamku Radzyńskiego, oprowadzał uczniów po zamku, prezentował stroje z epoki średniowiecza oraz przeprowadził warsztaty strzelania z łuku. Zajęcia w zamku umilone były pieczeniem kiełbasek oraz zakupami. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym w Grudziądzu. Dzieci zobaczyć mogły projekcję „Powrót na Księżyc” oraz popatrzeć na Słońce przez specjalny teleskop słoneczny.
Wszystkie atrakcje wycieczki były bardzo ciekawe i pouczające. Uczniowie marzą już o kolejnej wspólnej wyprawie.
Dzieci, rodzice, dyrekcja szkoły oraz wychowawczynie klas V serdecznie dziękują Panu Wójtowi Gminy Sierakowice Tadeuszowi Kobieli za dofinansowanie  wycieczki.

Bożena Lejk

Skip to content