Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gowidlinie

“Dobra nam trzeba”

“Nie daj się zwyciężać złu,
ale zło dobrem zwyciężaj”.
Święty Paweł

W Zespole Szkół w Gowidlinie od marca do maja 2017r. w trzech klasach gimnazjalnym  stworzyłam projekt artystyczno – edukacyjny “Dobra nam trzeba”. Zwracając uwagę  na to co dzieje się dookoła nas we współczesnym świecie  XXI wieku, gdzie człowiek, człowiekowi wrogiem, gdzie nie mamy czasu na rozmowę z bliskimi, przyjaciółmi, czy nawet w rodzinie, w dobie gdzie zdominował nas  wszechobecny Internet i multimedia uczniowie szkoły w Gowidlinie mówią STOP!  W dziejach ludzkości zło istniało zawsze obok dobra. Dobro to wartość najwyższa, najcenniejsza w życiu człowieka.  Zło przenika nasze życie, tak samo jak dobro, które bezustannie ściera się ze złem. Aby dobro przeważyło nad złem i zwyciężyło je, potrzeba dużo pracy nad sobą, dużo dobrej woli, a nawet poświęcenia i heroizmu. Na przestrzeni dziejów nie brakowało dobra. Po wielu latach niewoli, zwyciężyła w narodzie prawda i wolność.
Piękną kartę dobroci dla całego świata pozostawił także po sobie nasz Ojciec Święty Jan Paweł II- wielki człowiek, który swoją dobrocią objął cały świat, a miłość miał dla wszystkich, nawet dla wrogów. Ojciec Święty, zdając sobie dobrze sprawę z tego, co nas spotyka, pomagał nam ciągle odkrywać dobro. Dzięki Jego wiernej miłości, ofiarnej działalności doskonalącej człowieka, w wielu z nas, pod różnymi postaciami, narodziło się dobro.  W życiu szkoły, tak samo jak gdzie indziej, dobro ściera się ze złem. Jako nauczycielka często godzę zwaśnionych uczniów. W każdym dziecku drzemią zarówno pokłady dobroci jak i zła. Zadaniem pedagogów, wychowawców jest coraz pełniejsze angażowanie uczniów w dobro, konsekwentne i ciągłe przechodzenie od tego, co dobre, do tego, co lepsze. Jest to trudne i odpowiedzialne zadanie, bo polega na ustawicznej przemianie myślenia i dążeń młodych ludzi.  W ramach tej myśli stworzyłam Projekt artystyczno – edukacyjny w klasie II oraz IA i IB gimnazjum  pt.: “Dobra nam trzeba”.  Formą tego projekty było stworzenie artystycznego, pozytywnego postu w formie plakatu z dobrym przesłaniem i umieszczenie go w różnych miejscach naszej Gminy, Powiatu, Województwa, Polski, czy nawet Europy. Uczniowie bardzo chętnie i z wielkim zaangażowaniem podeszli do tego projektu wykonując piękne prace.  Nasze dobre myśli  powędrowały  do takich miejscowości jak: Gowidlino, Lemany, Sulęczyno, Tuchlino, Rokity, Łyśniewo, Borowy Las, Sierakowice, Kartuzy, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Koszalin, Świnoujście, a także Kopenhaga i Londyn.  Niekiedy tak niewiele potrzeba, by zamiast kogoś obrazić, wystarczy podać dłoń, zamiast  wypowiadać wulgarne słowa, wystarczy się uśmiechnąć, zamiast mówić o kimś źle, po prostu nic nie mówić…. Zwyczajnie, po ludzku zacznijmy wyolbrzymiać dobro zamiast zła. Uśmiechajmy się do siebie nawzajem, bądźmy  życzliwi i dobrzy dla drugiego człowieka, przecież to nic nie kosztuje… Dobra nam trzeba!!!

W tym miejscu dziękuję wszystkim uczniom Zespołu Szkół w Gowidlinie, którzy z wielkim zaangażowaniem i pełni zapału przyczynili się do realizacji tego projektu.

Maria Kostuch

Skip to content