Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II  w Gowidlinie

Wycieczka do Siemirowic

Korzystając z zaproszenia dowódcy 44 Bazy Lotniczej Marynarki Wojennej kmdr por. Jarosława Andrychowskiego z Siemirowic, w sobotę 5 października 2013 r.,  wybraliśmy się na dzień otwarty lotniska w Siemirowicach.  W wycieczce wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół w Gowidlinie uczęszczający na język kaszubski  z klas II-VI.
Na lotnisku mogliśmy zobaczyć specjalistyczny sprzęt, będący w obsłudze naziemnej  lotniska, m.in.: pojazdy obsługi lotów oraz utrzymania i oczyszczania lotniska, baterię artylerii przeciwlotniczej z wozami dowodzenia i kierowania ogniem, armaty przeciwlotnicze oraz zestaw rakiet przeciwlotniczych GROM.  W wystawie statycznej zaprezentowano również  śmigłowce do zwalczania okrętów podwodnych, samoloty patrolowe oraz śmigłowiec pokładowy. Dzieci zobaczyć mogły od środka prezentowane maszyny oraz spotkać się z pilotami.
W czasie pobytu na lotnisku uczniowie obserwować mogli pokazy samolotów i śmigłowców, m.in.: uruchamianie silników, kołowanie po pasie startowym przed publicznością, wzbijanie się do lotu oraz różne możliwości śmigłowca.  Wielką niespodzianką była prezentacja samolotów uderzeniowych SU-22 z Bazy Lotniczej Sił Powietrznych w Świdwinie. Samoloty zademonstrowały sposób atakowania celów naziemnych. W powietrzu zaprezentowały się też śmigłowce Brygady Lotnictwa MW Sh-2G Kaman z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego oraz Mil Mi-14PŁ stacjonujący lotnisku w Darłowie.
Dla dzieci wycieczka ta była wielką atrakcją, ponieważ nigdy wcześniej nie miały możliwości obserwowania z bliska samolotów oraz innych sprzętów stanowiących wyposażenie lotniska.

Zespół ds promowania placówki

 

 

 

 

Skip to content