Demonstracja ratownictwa wodnego

29 maja 2024r. na plaży gminnej w Gowidlinie odbył się pokaz ratownictwa wodnego Słupskiego WOPR-u. Demonstracje akcji ratowniczych przeprowadzali ratownicy przygotowani przez kierownika drużyny Słupskiego oddziału WOPR-u.

Program demonstracji:
– akcja ratownicza przeprowadzona przez 2 ratowników na skuterze wodnym (sternik i ratownik udzielający pomocy osobie przytomnej,
– akcja ratownicza przeprowadzona przez 2 ratowników na skuterze wodnym (sternik i ratownik udzielający pomocy osobie nieprzytomnej,
– pokaz holowania używanego w ratownictwie wodnym (pod pachy, jednorącz za żuchwę, oburącz za żuchwę, żeglarski, samoloty i mosty),
– penetracja dna za pomocą sprzętu ABC ( płetwy, maska, fajka),
– akcje z użyciem boji SP, koła ratowniczego i żerdzi,
– klasyczna reanimacja bez sprzętu,
– reanimacje z użyciem sprzętu: defibrylatora AED i zestawu do tlenoterapii.

Pokazy obejmowały: skoki ratownicze, chwyty i holowania tonących do brzegu, wyciąganie i pierwszą pomoc na brzegu.

Po zakończeniu pokazów  uczniowie naszej szkoły wchodzili do wody gdzie czekali na nich ratownicy i uczyli wszystkiego co wcześniej można było zaobserwować w pokazach. Uczniowie, którzy nie wchodzili do wody uczyli się jak można udzielić pomocy tonącym z brzegu używając sprzętu ratowniczego. Jednocześnie na brzegu prowadzono szkolenie jak należy zachować się w stosunku do osób nieprzytomnych z zachowanym oddychaniem i krążeniem. Nieprzytomnych  z nagłym zatrzymaniem krążenia i oddychania przy użyciu sprzętu do tlenoterapii i defibrylatora AED oraz prowadzenia klasycznej RKO bez sprzętu.

Łukasz Jakubek