Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II  w Gowidlinie

Dzień Kolorowej Skarpetki

21 marca, jak powszechnie wiadomo, to Pierwszy Dzień Wiosny. Jednak nie tylko to wydarzenie zasługuje na naszą uwagę. Tego dnia przypada Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Ta data nie jest przypadkowa, gdyż nawiązuje do obecności u tych osób dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.

Święto to zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).

Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.

W geście solidarności uczniowie z naszej szkoły założyli dwie kolorowe, niepasujące do siebie skarpetki oraz zaznajomili się z tematyką Zespołu Downa. W radosnym dniu pierwszego dnia wiosny, również w przyjemny sposób myśleliśmy o osobach, które mimo swoich niepełnosprawności wnoszą do naszego życia uśmiech i wsparcie.

Celina Naczk

Skip to content