Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gowidlinie

Wycieczka: Biskupin – Kórnik – Poznań – Gniezno

W dniach 18-20 września 2023 r. odbyła się wycieczka szkolna klas 6, zorganizowana w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”.

Pierwszy dzień wycieczki uczniowie spędzili w Biskupinie na Festynie Archeologicznym, gdzie poznawali kulturę Słowian wczesnego średniowiecza. Zaprezentowano tam  cztery strefy: ludności pospolitej –  rekonstrukcja wystylizowana na wioskę piastowską, strefę możnych – obóz książęcy, w którym scenografia i stroje nawiązywały do bogatej ludności, kramy kupieckie – gdzie można było zakupić przedmioty wzorowane na znaleziskach archeologicznych, oraz świątynia słowiańska – której  scenografia i opowieści o wierzeniach dawnych Słowian pozwoliły poznać bogatą duchowość naszych przodków. Podczas Festynu wszystkie zrekonstruowane osady tętniły życiem, o dawnych czasach opowiadali ubrani w stroje z różnych epok „dawni mieszkańcy”. Liczni rzemieślnicy prezentowali swoje wyroby. Można było zobaczyć, jak dawniej wyglądały, powstawały oraz w jaki sposób wykorzystywano przedmioty codziennego użytku.

Drugi dzień wycieczki zaczął się od wizyty na zamku w Kórniku. Dzieci oglądały przepiękne wnętrza oraz zgromadzone eksponaty, wysłuchały ciekawe opowieści pani przewodnik. Kolejnym punktem był przejazd na Ostrów Tumski – najstarszą część Poznania. To tam zaczęła się Polska, tam mieszkał Mieszko I. Gród na Ostrowie Tumskim w Poznaniu powstał ponad 1050 lat temu i był siedzibą pierwszych władców Polski. Uczniowie zwiedzali z przewodnikiem Katedrę poznańską wraz z podziemiami – miejsce pochówku pierwszych władców Polski i siedzibę pierwszego polskiego biskupstwa. Zobaczyli relikty katedry i misę chrzcielną z X wieku oraz Złotą Kaplicę. Następnie przeszli do centrum, zwiedzali z przewodnikiem Stary Rynek i okolice – urokliwe miejsce wypełnione atrakcjami turystycznymi: renesansowy Ratusz ze słynnymi koziołkami, pręgierz z figurą kata, domki budnicze, wagę miejską, kamienicę pod daszkiem. Następnie byli z wizytą w Rogalowym Muzeum Poznania. We wnętrzach tej niezwykłej placówki dzieci dowiedziały się, w jaki sposób powstaje najsłodszy symbol Poznania – Rogal Świętomarciński (pierwszy certyfikowany przez Unię Europejską produkt z Poznania). Nie oglądały go jednak  jako eksponat muzealny – rogala przygotował przed uczniami Mistrz Rogalowy i jego pomocnicy, czyli uczestnicy wycieczki. Dzieci poznały tam też legendę św. Marcina i przekonały się, w jaki sposób rogale trafiły do Poznania. Rogalowy  pokaz prowadzony był z niezwykłym humorem i z wykorzystaniem elementów gwary poznańskiej. Dodatkowo z Rogalowego Muzeum wycieczka obejrzała „Pokazy koziołkowe”.

Kolejnym ciekawym miejscem było Poznańskie Muzeum Pyry. Pyra to jeden z symboli Poznania, tak samo jak koziołki. Poznaniacy darzą ziemniaka ogromną estymą, szacunkiem, miłością i nie obrażają się, kiedy ktoś nazywa ich „poznańskimi pyrami”. Muzeum zostało otwarte w październiku 2019 roku i znajduje się w pobliżu Starego Rynku. Dzieci dowiedziały się tam wszystkiego o historii ziemniaka, jak on się znalazł w Europie, z czym jest związany i kto go przywiózł do Polski. Każdy przygotował też sobie pyrę, którą otrzymał przed wyjściem z muzeum- gorące pyrki były przepyszne.

Trzeci, ostatni dzień wycieczki, uczniowie spędzili w Gnieźnie. Zaczęło się od wizyty w Muzeum Początku Państwa Polskiego. Zwiedzanie z przewodnikiem plus warsztaty muzealne były ciekawą lekcją historii. Obok typowych wiadomości, dzieci mogły dotknąć historii, czyli wziąć do ręki narzędzia, broń, przymierzyć stroje z epoki, założyć zbroję, zagrać na dawnych instrumentach. Następnie wszyscy z przewodnikiem udali się do Katedry w Gnieźnie, tu zobaczyli to, co najważniejsze, czyli:  Drzwi Gnieźnieńskie, Podziemia Katedry, taras widokowy na Wieży Katedry.

Wycieczka była bardzo udana, wszyscy mile spędzili ten wspólny czas, cieszyli się swoim towarzystwem, mieli okazję nagadać się do woli, nawiązać nowe sympatie. Oby więcej takich wyjazdów.

Bożena Lejk

Skip to content