Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II  w Gowidlinie

Rejs statkiem dedykowany pamięci Macieja Płażyńskiego

Dzień Dziecka kojarzy nam się z beztroską, zabawą, a przede wszystkim, z czasem poświęconym w szczególności właśnie dzieciom. W natłoku przeróżnych spraw, ten dzień daje nam chwilę do zatrzymania się, odłożenia innych równie ważnych spraw na boczny plan. Tak też było 1 czerwca br. Zarówno atrakcje w naszej szkole umilały uczniom ten wyjątkowy czas, jak i zaproszenie przedstawicieli najważniejszych gości – dzieci, na Rejs statkiem dedykowany pamięci Macieja Płażyńskiego.  

W tym roku, na tę przygodę, wybrały się dzieci, które w naszej szkole uczęszczają na zajęcia z arytmetyki mentalnej. Wczesnym rankiem udaliśmy się do Gdańska. Pomimo rannej pobudki uczniowie byli pełni energii i ciekawi rejsu. Dziecięca ciekawość świata jest zdumiewająca. W takich chwilach nam dorosłym warto patrzeć na świat ich oczami. Dla większości był to pierwszy raz na tak dużym statku. Pomimo obaw przed nieznanym, dzieci odważnie przeżyły ten dzień.  

Na początek spotkaliśmy się w Bazylice Mariackiej, gdzie spotkaliśmy się m.in. z abp. Tadeuszem Wojdą, metropolitą gdańskim i Dariuszem Drelichem, wojewodą pomorskim. Abp. Wojda pobłogosławił wszystkie dzieci. Następnie udaliśmy się przemarszem Długim Targiem i Rybackim Pobrzeżem, w którym towarzyszyli pani Elżbieta Płażyńska – wdowa po patronie i pomysłodawcy rejsu śp. Macieju Płażyńskim, metropolita, wojewoda, a także m.in. szefowie pomorskiej policji i straży pożarnej.  

Dotarliśmy do portu, w którym czekał na nas przepiękny Katamaran Żeglugi Gdańskiej. Po przywitaniu nas przez kapitana pana Jerzego Latałę, statek odpłynął. Dzieci zachwycone i rozemocjonowane oglądały widoki, cieszyły się chwilą. Przygotowano dla nich atrakcje. Należało zdobyć pięć pieczątek przy różnych stacjach tematycznie związanych ze zwierzętami Afryki. Uśmiechnięci i wytrwali zaliczyli każdą bazę: rzucali piłeczkami do celu, wykonywali grzechotki, pomalowano im twarze. Dla każdego przygotowano poczęstunek oraz upominek.  

Szczęśliwie dotarliśmy do domu, dotlenieni, pozytywnie zmęczeni. Uczniowie bardzo dobrze wspominają ten dzień i dziękują sponsorom za możliwość wzięcia udziału w tym rejsie. 

Celina Naczk

 

Skip to content