Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gowidlinie

Dzień św. Patryka

Jak co roku, 17 MARCA OBCHODZIMY DZIEŃ ŚW. PATRYKA, czyli irlandzkie święto narodowe. W naszej szkole celebrowaliśmy ten dzień 24.03. Najważniejszą tradycją obchodów Dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje kolor zielony. Głównym symbolem święta jest trójlistna koniczynka, która jest także jednym z symboli związanych tradycyjnie z Irlandią. Według legendy o św. Patryku, wykorzystał on tę roślinę, aby wyjaśniać pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat o Trójcy Świętej. Nie mogli oni zrozumieć, jak to jest możliwe, że są trzy osoby boskie, a jednocześnie są one jednym Bogiem.
Celem obchodów tego święta było przybliżenie uczniom zagadnień związanych z kulturą, tradycją i historią Republiki Irlandii.
Z okazji Dnia Świętego Patryka uczniowie mogli wziąć udział w następujących konkursach: 

 • klasy 1-8 – konkurs na irlandzką salę lekcyjną Let’s visit Ireland,
 • klasy 1-4 – konkurs na najciekawsze nakrycie głowy związane z Dniem Świętego Patryka. Kapelusze zostały wyeksponowane przy głównym wejściu do szkoły, gdzie wszyscy mogli je podziwiać. Zwycięzca zostanie wyłoniony poprzez głosowanie, które odbywa się wśród nauczycieli, pracowników szkoły i uczniów,
 • klasy 5-8 – konkurs na mapę myśli o Irlandii.

Tego dnia uczniowie ubrali się na zielono, aby uniknąć uszczypnięcia i być niewidzialnym dla krasnoludka oraz robili sobie pamiątkowe zdjęcia w fotobudce przygotowanej przez uczennice klasy 8b.

Wyniki konkursów wyglądają następująco: 

 • W konkursie dla klas 1-8 na irlandzką salę lekcyjną Let’s visit Ireland wygrały klasy 1b, 6b i 7b.
 • W konkursie dla klas 1-4 na najciekawsze nakrycie głowy związane z Dniem Świętego Patryka wygrali:
  I miejsce Maja Lis z klasy 3a,
  II miejsce Karol Wenta z klasy 2a,
  III miejsce Marcelina Keller z klasy 1b,
  Wyróżnienie Kinga Lublewska z klasy 2b.
 • W konkursie dla klas 5-8 na mapę myśli o Irlandii wygrała Małgorzata Dissanayaka-Mudiyanselage  

Zwycięzcom i uczestnikom konkursów gratulujemy z całego serca za  udział w konkursie, kreatywność, mobilizację i chęć do działania. 

Karolina Gilmajster – Szymikowska, Jolant Wojcik

Skip to content