Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II  w Gowidlinie

Szkoła pamięta

Na ostatni tydzień października i początek listopada 2022r., po raz kolejny przypadła kumulacja aktywności społeczności naszej szkoły w ramach akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki Szkoła Pamięta. Pielęgnujemy pamięć o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią regionu i narodu.   

W ramach akcji odwiedzaliśmy i porządkowaliśmy groby osób zasłużonych i cenionych w naszej najbliższej okolicy np.: Jana Tuska jednego z obrońców Westerplatte, ks. Maksymiliana Krzewińskiego rozstrzelonego przez Niemców w listopadzie 1939 r., Brunona Bigus żołnierza Tajnej Organizacji Gryfa Pomorskiego, rodziny Dąbrowskich zamordowanej z obozie koncentracyjnym Stutthof, byłych nauczycieli naszej placówki: Danuty Tandek, Magdaleny i Józefa Stark. Nie zapomnieliśmy także o tych beziminnych i opuszczonych mogiłach znajdujących się na naszym cmentarzu parafialnym.   

Uczniowie klas 4 i 5, uczęszczający na język kaszubski, pod koniec października postanowili poświęcić trochę czasu i sił na uporządkowanie kilku zapomnianych grobów na cmentarzu parafialnym. Łącznie dzieci odchwaściły i posprzątały 9 grobów. Bardzo cieszy fakt, że do pracy dzieci podeszły bardzo ochoczo i z wielką starannością. Nie potrzebowały szczególnej zachęty, działały z potrzeby serca. To już kolejny rok, w którym wykazały się taką inicjatywą.

Niech pamięć o naszych przodkach będzie wyrazem szacunku i uznania dla ich życia i dokonań. Zgłębialiśmy historię lokalnych miejsc pamięci oraz rozmawialiśmy o okazywania czci i szacunku patriotą naszej małej ojczyzny. 

Joanna Neubauer, Bożena Lejk

Skip to content