Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gowidlinie

“Narodowe Czytanie” na statku “Dar Pomorza” w Gdyni

Narodowe Czytanie to akcja, która odbywa się już po raz jedenasty. Ma ona zachęcać do wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury. Głównym celem akcji jest przede wszystkim popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. Ważne jest, aby uczniowie pomorskich szkół, miłośnicy literatury wzięli udział w istotnym wydarzeniu i wspólnie czytali wybitne utwory.

W tym roku w dniu 3 września czytano w całej Polsce Ballady i romanse Adama Mickiewicza – w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji. Nasza szkoła została zaproszona na statek Dar Pomorza w Gdyni do udziału w wydarzeniu organizowanym przez Pomorskiego Kuratora Oświaty i Dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego. W czytaniu utworów wieszcza wzięli udział Pomorski Kurator Oświaty Pani Małgorzata Bielang z pracownikami Kuratorium oraz dyrektorzy szkół z delegacjami uczniów.

Nasze uczennice kl. 6a Aleksandra Rompa i Aniela Ziegert zaprezentowały balladę Rybkę, ilustrując jej treść KAMISHIBAI – magicznym teatrzykiem. Kamishibai to lekka drewniana scena z opowieścią na papierze w środku. Teatrzyk zakupiony został w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa przez bibliotekarzy naszej szkoły.

03.09.2022r. w Panoramie gdańskiej o 18.30 można obejrzeć relację z tego wydarzenia:

https://gdansk.tvp.pl/62197503/03092022-1830

Wioletta Brzeska, Sylwia Miszk, Lidia Stahlke, Aleksandra Stark, Aneta Woźniak

Skip to content