Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gowidlinie

Nie lękajcie się!

Tegoroczne Święto Patrona było w naszej szkole wielkim dziękczynieniem za życie i naukę, którą głosił Jan Paweł II. Upłynęło ono pod hasłem Nie lękajcie się!. Słowa te Jan Paweł II wypowiedział w homilii inaugurującej Jego pontyfikat 22 października 1978 roku na placu św. Piotra w Rzymie. Wciąż jednak są aktualne, chociażby w kontekście rzeczywistości post pandemicznej, a także wydarzeń, które rozgrywają się obecnie w Ukrainie. Wszystkiego tego doświadczają także dzieci i młodzież – uczniowie naszej szkoły. Również oni zastanawiają się nad swoją przyszłością, przyszłością świata i mogą odczuwać różne lęki z tym związane. Naprzeciw tym lękom wychodzi właśnie nauczanie naszego Wielkiego Rodaka.

Relacje między Ojcem Świętym a młodymi były znaczące, zawsze przepełnione głęboką ufnością, radością oraz wzajemnym zrozumieniem. Swoją postawą i  nauką pełną dobroci, przekraczał bariery wieku. Nie liczyły się nigdy lata ani Jego, ani młodych. Wszystkich gromadził wokół siebie i wzywał do wspólnej modlitwy i pracy nad przezwyciężaniem lęków jakie przynosi współczesny świat.

Posłuszni temu wezwaniu udaliśmy się  do kościoła parafialnego, gdzie wzięliśmy udział we mszy świętej i wysłuchaliśmy homilii poświęconej nauczaniu naszego papieża.

Po mszy przeszliśmy do szkoły, by obejrzeć  przedstawienie słowno – muzyczne oparte na twórczości Karola Wojtyły. Niezapomniane wrażenie wywarły na nas recytacje poezji przygotowane przez uczniów klasy 3b i wychowawczynię, panią Julitę Lipinską oraz występ chóru szkolnego Kantylena pod batutą Marii Kostuch. Przygotowana scenografia wspaniale oddawała nastrój tej podniosłej chwili.

Potem udaliśmy się na boisko szkolne, gdzie utworzyliśmy wielkie serce składające z uczniów naszej szkoły, ubranych w barwy papieskie. Ten performens został uwieczniony z lotu ptaka dzięki uprzejmości pana Łukasza Hodorowicza, a relacja z tego wydarzenia będzie niedługo dostępna na stronie internetowej szkoły.

Delegacja naszej szkoły na czele z księdzem proboszczem Tadeuszem Olszewskim wyruszyła także do Niepoględzia, by uczestniczyć w XI Diecezjalnym Zjeździe Szkół im. Jana Pawła II. Spotkanie to sprawiło nam wielką radość, ponieważ odbyło się po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Wydarzeniu temu przewodniczył ksiądz biskup Arkadiusz Okroj. Delegaci uczestniczyli we Mszy Świętej, części artystycznej, konkursowej oraz we wspólnym świętowaniu. Spotkanie zostało zakończone zasadzeniem dębu pokoju oraz błogosławieństwem księdza biskupa. Serdecznie dziękujemy organizatorom za pięknie przygotowaną uroczystość. W przyszłym roku gospodarzem spotkania będzie szkoła w Starej Kiszewie.

Dzięki tej uroczystości  mogliśmy na nowo spojrzeć na życie Karola Wojtyły. Przypomnieć sobie jak wiele papież ma nam młodym do przekazania. Dobitniej zrozumieć słowa, które do nas kierował Wyrusz w drogę. Nie zadawalaj się dyskutowaniem; nie czekaj, aby zrobić coś dobrego, na okazję, które może nigdy się nie pojawią. Już nadszedł czas działania!.

Lidia Stahlke

Skip to content