Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gowidlinie

Pamięć bez barier – akcja z okazji 79. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim

W dniach 4-22 kwietnia 2022r., z okazji 79. rocznicy bohaterskiego zrywu bojowników i mieszkańców getta warszawskiego społeczność naszej szkoły wzięła udział w akcji Pamięć bez barier – aby szczególnie upamiętnić dzień 19 kwietnia 1943r., kiedy to Niemcy rozpoczęli ostateczną likwidację getta w Warszawie, a kilkaset partyzantów żydowskiego podziemia odpowiedziało zbrojnym oporem. 

W ramach zrealizowanej innowacji uczniowie m.in.: wykonali i rozdali papierowe żonkile upowszechniając ich symboliczne znaczenie jako emblematu pamięci powstania w getcie, uczestniczyli w prezentacji filmów i słuchowisk edukacyjnych o żydowskim buncie, opracowali prezentacje faktów historycznych o Żydach polskich, przygotowali plakaty i materiały informacyjne dot. Akcji Żonkil oraz „śladów pamięci” uczestników zrywu. 

Realizując wyznaczone zadania nawiązaliśmy współpracę z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Dzięki bardzo aktywnemu udziałowi w akcji udało się zwiększyć świadomość i wrażliwość uczniów naszej szkoły na tragiczne losy narodu żydowskiego w czasie II wojny światowej, poznać też bliżej jego tradycje i kulturę.  

Joanna Neubauer

Skip to content