Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II  w Gowidlinie

Zajęcia szachowe w klasach 0a i 0b

W roku  szkolnym  2021/2022  w naszej szkole prowadzone są zajęcia szachowe w ramach Projektu Polskiego Związku Szachowego Edukacja przez Szachy w Szkole i Przedszkolu. Zajęcia szachowe odbywają się w klasach 0a i 0b.

Szachy są znakomitym narzędziem w nauce abstrakcyjnego myślenia. W ten sposób są podobne do matematyki, ale – zamiast liczb, linii i punktów – mamy drewniane króle, skoczki i piony. Nietrudno jest zrozumieć, dlaczego młody umysł pozytywniej reaguje na szachy, niż na zniechęcające problemy matematyczne – poza wszystkim, szachy są grą! Zabawy korzystnie wpływają na formowanie niezależnych procesów umysłowych. W zabawie dzieci rozwijają własną uwagę i pamięć. W otoczeniu gier, maluchy koncentrują się lepiej i pamiętają więcej.

Widoczna i konkretna szachownica z ograniczoną liczbą bierek bardziej przemawia do dzieci niż abstrakcyjne i nieskończone liczby. Ponieważ jest to gra, nie „odczuwa się” jej jak pracy. Nauka podstaw „mądrej gry” pomaga dzieciom rozwijać orientację przestrzenną, planować działania i przewidywać ich rezultaty, zapamiętywać, porównywać i uogólniać. Dzieci rozwijają w rozwiązywaniu problemów upór, liczenie na siebie, cierpliwość, poszukiwanie źródeł i wyobraźnię. W naszym szybko rozwijającym się świecie najważniejsze jest rozwinięcie u dzieci kreatywności. Szachy są podstawowym narzędziem do tego służącym.

Poprzez naukę gry w szachy Przedszkolaki otrzymują również ważne lekcje moralne. Partia szachów toczy się na równym polu, gdzie sukces nie jest zdeterminowany poprzez to kim jesteś, ale co robisz. Ponieważ oszustwo nie jest w szachach dozwolone, dzieci uczą się wartości uczciwości i obiektywizmu. Nauka przebiega w bezpiecznych relacjach, gdzie nie ma zwycięzcy lub pokonanego, tylko dobre lub złe rozwiązanie. Dzieci chętnie uczestniczą w zajęciach szachowych.

Maria Wolska – Rychert i Natalia Stefanowska – Koszałka

Skip to content