Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II  w Gowidlinie

Projekt “Tydzień Bajek Polskich” – edycja 2020/2021 

W dniach od 13.11.2020 r. do 19.11.2020r. grupy 3 latków i 4 latków uczestniczyły w projekcie pt. “Tydzień Bajek Polskich”.
Celem projektu było promowanie polskich bajek wśród dzieci i ich rodziców, oraz współpraca z przedszkolami, szkołami, świetlicami szkolnymi i innymi jednostkami, które biorą udział w tymże projekcie na terenie Polski.
Przygodę z projektem “Tydzień Bajek Polskich” rozpoczęliśmy z “Bolkiem i Lolkiem”. Jest to najbardziej znane rodzeństwo w Polsce. Podczas tego spotkania dowiedzieliśmy się jak w nudny deszczowy dzień się nie nudzić. Bohaterowie przypomnieli nam, jakie czynności higieniczne powinniśmy wykonywać zaraz po przebudzeniu. Rozmawialiśmy o warunkach atmosferycznych panujących w Polsce, oraz o tym jak powinniśmy się ubrać podczas zmieniającej się pogody. Wykonaliśmy również pracę plastyczną. 
W drugim dniu projektu odwiedził nas “Reksio”. Ten rezolutny psiak, odkrył w sobie talent kompozytora muzycznego. My, postaraliśmy się przenieść również w świat muzyki i sztuki, aby wykształcić w dzieciach m.in. poczucie rytmu, estetyki i piękna. Stworzyliśmy orkiestrę, oraz pracę plastyczną. 
W trzecim dniu projektu towarzyszył nam “Baltazar Gąbka”. Była to bardzo ciekawa przygoda, w jednej z bajek poznaliśmy rozbójników, którzy nie do końca byli tacy jak się wydawało bohaterom. Rozmawialiśmy o tym, że pozory mogą rzeczywiście mylić. Wygląd rozbójników wskazywał na to, że zrobią krzywdę bohaterom, a oni ich ugościli. Zabawiliśmy się w zabawę naśladowczą, “Jestem smokiem”. Na koniec dnia wykonaliśmy pracę plastyczną.
Bohaterem czwartego dnia był “Miś Kudłatek”, który wybrał się na wycieczkę do parku, wraz ze swoim przyjacielem Pieskiem Łaciatkiem. W tym dniu dowiedzieliśmy się jakie zwierzęta możemy spotkać w parku, oraz jak się w nim zachowywać. Rozmawialiśmy również o podstawowych emocjach takich jak – smutek, radość, złość. 
W piątym dniu projektu zadaniem było napisanie listu do ulubionego bohatera całego projektu. 
Grupa 3 latków , z pomocą pani wychowawczyni, napisała list do “Bolka i Lolka”, w którym podziękowaliśmy im za to, że zechcieli spędzić z nami czas, oraz napisaliśmy, że bardzo podobają nam się ich przygody. Zapraszaliśmy ich częściej do nas, na nasze piękne Kaszuby. 
Grupa 4 latków napisała list do Reksia. Napisaliśmy mu, że bardzo podobała Nam się orkiestra, którą stworzył razem ze swoimi kolegami zwierzętami. My, tak jak on, też zrobiliśmy swoje instrumenty. Każdy z nas wykonał gitarę, na których wspólnie zagraliśmy koncert.
Na koniec dnia, dzieci otrzymały dyplomy i coś słodkiego, za uczestnictwo w projekcie.
Inicjatorem projektu jest Pani Marta Murawska. Uważamy, że takie projekty, są bardzo wartościowe i pokazują nam wiele ciekawych i istotnych rzeczy. Dzieci za pomocą takich projektów mogą się wiele nauczyć i przede wszystkim poznać piękne Polskie Bajki. W dobie animacji, które są  z zagranicy i przykuwają uwagę dzieci, to bajki Polskie są pomijane. 
Projekt ten, przypomina również rodzicom, o tym, że kiedyś oni sami uczyły się z tych bajek. Dla nich ma to wydźwięk sentymentalny. Każdego dnia, na tablicy ogłoszeń rodzice mogli przeczytać informację, o tym kogo poznajemy danego dnia. 
Bajki Polskie, mają to do siebie, że nie pokazuje się w nich przemocy, a to jest bardzo ważne w funkcjonowaniu dzieci, aby doświadczać tych złych emocji jak najmniej.  

Zapraszamy do fotorelacji.  

Paulina Grzenkowicz, Iwona Witka  

 

Skip to content