Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II  w Gowidlinie

Narodowe Święto Niepodległości

11 Listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Jest to święto państwowe obchodzone corocznie dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918r, po 123 latach zaborów (1795 – 1918). Po raz pierwszy 11 listopada został ustanowiony Dniem Niepodległości 23 kwietnia 1937 roku. Jednakże został on zmieniony ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku. Święto to przywrócono ustawą w okresie transformacji systemowej, która miała miejsce w 1989 r.  

Odzyskanie Niepodległości przez Polskę był procesem, który przebiegał stopniowo. Wybór dnia 11 listopada możemy powiązać z wydarzeniami, które miały miejsce w Polsce, a mianowicie zakończenie I Wojny Światowej. Kluczowym czynnikiem zaprzestania zamieszek w Polsce było zawarcie rozejmu w  Compiègne dnia 11 listopada, co doprowadziło całkowitej klęski Niemiec. Dzień wcześniej do Warszawy przybył Józef Piłsudski. W tych dniach, 10 i 11 listopada 1918 roku, naród Polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości. Temu wydarzeniu towarzyszy głęboka refleksja, wzruszenie i entuzjazm z odzyskania wolności.  

Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone niezwykle uroczyście. W Warszawie na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbywają się defilady i wystąpienia z udziałem najwyższych władz państwowych, a przed grobem Nieznanego Żołnierza składa się wieńce. Dodatkowo w całym kraju organizowane są marsze, koncerty piosenek patriotycznych oraz organizowane są akcje, które mają wydźwięk patriotyczny.   

Nasza Szkoła, równie uroczyście obchodziła ten dzień. Dzieci oddziałów przedszkolnych były ubrane w strój odświętny, wykonały kotyliony oraz flagi w barwach biało – czerwonych.  

Szkoła wzięła również udział w akcji Szkoła do hymnu i o godzinie 11:11 został odśpiewany Hymn Polski Mazurek Dąbrowskiego. Wszystkie te działania zostały udokumentowane poniżej.  

Bardzo ważne jest to, aby pokazywać dzieciom doniosłość tego święta, ponieważ my jako dorośli, musimy dążyć do poszerzania się patriotyzmu wśród dzieci i młodzieży.  

Paulina Grzenkowicz

Podziękowanie za udział w akcji “Szkoła do hymnu”

kl. 0a

kl. 0b

kl. 0c

Skip to content