Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gowidlinie

Narodowe Czytanie 2019

10.09.2019r. nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania – Nowele Polskie. Podczas tegorocznej, ósmej już edycji zaprezentowano osiem nowel. Główną lekturą była “Katarynka” Bolesława Prusa i to jej poświęcono najwięcej czasu. Wraz z początkiem roku szkolnego uczniowie naszej szkoły intensywnie rozpoczęli działania związane z promocją czytelnictwa. Dla wszystkich uczniów przygotowano logo tegorocznej akcji, aby przypominało im o potrzebie propagowania znajomości literatury polskiej. Narodowe Czytanie jest doskonałą okazją, aby uczniowie docenili wartość czytania oraz spotkali się ze sztandarowymi pozycjami literatury polskiej. Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Wychodząc naprzeciw inicjatywie Pary Prezydenckiej, uczniowie i pracownicy naszej szkoły wzięli aktywny udział w tym wydarzeniu. Zapraszamy do fotorelacji. 

Nauczyciele bibliotekarze

 

05.09.2019r.

W najbliższy wtorek odbędzie się 8. edycja Narodowego Czytania Nowele polskie.
Narodowe Czytanie to wielka społeczna kampania promująca czytelnictwo. Liczba miejsc, w których Polacy spotykają się, aby czytać wspólnie wybraną lekturę, co roku się powiększa.
Na ósme Narodowe Czytanie Para Prezydencka wybrała osiem lektur, które uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.
Tymi lekturami są:

  • “Dobra pani” Elizy Orzeszkowej,
  • “Dym” Marii Konopnickiej,
  • “Katarynka” Bolesława Prusa,
  • “Mój ojciec wstępuje do strażaków” Brunona Schulza,
  • “Orka” Władysława Reymonta,
  • “Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego,
  • “Sachem” Henryka Sienkiewicza
  • oraz “Sawa” Henryka Rzewuskiego.

Jak podkreślił prezydent w liście zachęcającym do uczestnictwa w akcji, wybrane utwory to “klasyka polskiej noweli”. Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem.

Nauczyciele bibliotekarze

Skip to content