Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II  w Gowidlinie

Rejs dla Niepodległej

29.09.2018r. nasi uczniowie oraz opiekunowie: Bożena Lejk, Sylwia Miszk, Aleksandra Stark i Aneta Woźniak udali się „w rejs dla Niepodległej”. Wycieczka miała na celu przybliżenie uczniom ważnych momentów z historii Polski oraz zaprezentowanie miejsc związanych z wielkimi patriotycznymi przełomami i bohaterskimi działaniami Polaków.
Pierwszym etapem było zwiedzanie Muzeum II wojny światowej. Muzeum zrobiło na nas wielkie wrażenie – cechuje go przede wszystkim ogrom ekspozycji, ich różnorodność, nowoczesność przekazu i bogactwo treści. Wystawy szeroko prezentują kontekst wojny i jej wpływ na zwykłych ludzi, cywilów, żołnierzy.  Zwiedzaliśmy całość ponad dwie godziny z indywidualnym przewodnikiem, czyli audioprzewodnikiem. Dzięki czemu każdy mógł przeżywać wydarzenia i chłonąc je we własnym tempie.
Kolejnym etapem był rejs na Westerplatte katamaranem Rubin z przystani przy muzeum. Przewodnik podczas rejsu prezentował bohaterską historię Gdańska i ważnych miejsc, które znajdują się na trasie wycieczki. Mówił o wydarzeniach wojennych, ale również o gdańskich bohaterach lat 80.
Następnie dopłynęliśmy do półwyspu Westerplatte, by lepiej poznać historię tego miejsca i móc oddać cześć bohaterom, którzy spoczywają na Cmentarzu Poległych Obrońców Westerplatte.
Rubin zabrał nas w powrotną drogę do przystani, z której wyruszyliśmy. Podczas rejsu przewodnik umilał nam czas, prezentując różne ciekawostki na temat Gdańska.
Bardzo dziękujemy Dyrektorowi Muzeum II Wojny Światowej i Prezesowi Żeglugi Morskiej w Gdańsku za zaproszenie nas do udziału w tym patriotycznym rejsie, a Wójtowi Gminy Sierakowice za dofinansowanie przejazdu. Dzięki sponsorom nasi uczniowie nie ponieśli żadnych kosztów związanych z wyjazdem do Gdańska oraz zwiedzaniem muzeum i przeprawą katamaranem.

Sylwia Miszk, Aleksandra Stark

https://kartuzy.info/wiadomosc,36446,Rejs-dla-Niepodleglej-uczniow-Szkoly-Podstawowej-w-Gowidlinie.html
Skip to content