Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gowidlinie

Uczniowie klasy III gimnazjum dzielą się wrażeniami z wycieczki do Zakopanego i Krakowa

Dnia 21.05.2018r. uczniowie klasy 3 gimnazjum wraz z opiekunami (Panią Anną Miotk-Płotka, Roksaną Syldatk oraz Lidią Stahlke) wyruszyli na 5-dniową wycieczkę.

Pierwszym punktem podróży był Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu. Został on wzniesiony za czasów króla Kazimierza Wielkiego na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej (515,5m n.p.m.), to największy i najbardziej znany obiekt zamkowy na Śląsku, a także najpopularniejszy ze wszystkich zamków na Szlaku Orlich Gniazd. Stanowi przykład kunsztu dawnych budowniczych, którzy przez stulecia uczynili z Ogrodzieńca imponującą magnacką rezydencję. Budowla ta bardzo wszystkich zaciekawiła. Następnie wyruszyliśmy w dalszą podróż, już bezpośrednio na miejsce naszego noclegu – Willi “Za wodą”. Tam najpierw się zakwaterowaliśmy, o godzinie 18 zjedliśmy obiadokolację i później  mieliśmy czas wolny po trudach podróży.

Kolejnego dnia o godzinie 9:00 wyruszyliśmy na wędrówkę do Morskiego Oka. Po drodze mijaliśmy Wodogrzmoty Mickiewicza. Cała trasa w obie strony miała 18km. Choć  droga była długa, to warta  przejścia. Ostatnim punktem wycieczki tego dnia było Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach ,gdzie znajdują się tablice upamiętniające tych, którzy zginęli tragicznie w górach.  Około godziny 18 dotarliśmy do pensjonatu i udaliśmy się na obiadokolację . Następnie otrzymaliśmy czas wolny . O godzinie 21 wszyscy udaliśmy się na ognisko . Miłej atmosferze towarzyszyła także gra w koszykówkę.

W środę (23.05.) z samego rana rozpoczęła się podróż na Słowację, która trwała kilka godzin. Po dotarciu na miejsce pierwszym punktem zwiedzania był Zamek Orawski, gdzie grupę oprowadzała tamtejsza pani przewodnik ciekawie opowiadając o znajdujących się tam eksponatach. Następnie udaliśmy się do Demianowskiej Jaskini Wolności, znajdującej się po północnej stronie Niższych Tatr w Dolinie Demianowskiej. Wszyscy zwiedzaliśmy i słuchaliśmy ciekawostek o tamtym miejscu. Było bardzo interesująco. Później ruszyliśmy w drogę powrotną do pensjonatu, gdzie po przyjeździe czekała  na nas obiadokolacja. Reszta wieczoru była dla grupy czasem wolnym.

Następnego dnia (czwartek, 24.05.) wszyscy wyruszyliśmy do Doliny Kościeliskiej w tej wyprawie towarzyszył nam  pan przewodnik. Opowiadał  o wszystkim, co jest związane z tamtym miejscem. Dodatkową atrakcją była wspinaczka w Wąwozie Krakowskim. Przejście przez wyznaczony szlak dostarczyło wszystkim sporej dawki adrenaliny. Następnie udaliśmy się na Gubałówkę, gdzie wjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym podziwiając piękne widoki. Drogę powrotną z tego miejsca przebyliśmy specjalnym tramwajem. Później grupa zwiedziła miasto. Pierwszym z oglądanych punktów była Wielka Krokiew, a następnie udaliśmy się też na cmentarz na Pęksowym Brzysku. Grupę oprowadzał przewodnik, który opowiadał o wielu sytuacjach oraz osobach związanych z tym miejscem, czym bardzo wszystkich zainteresował. Następnie udaliśmy się w stronę skoczni narciarskiej, na którą wjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym. Po zakończeniu zwiedzania cała grupa wróciła do pensjonatu na obiadokolację. Po posiłku pojechali na Krupówki, gdzie wszyscy mieli  dużo czasu dla siebie, by móc pozwiedzać i kupić pamiątki dla najbliższych. Później grupa wróciła do pensjonatu.

25 maja wyruszyliśmy w drogę do Krakowa. Przez cały dzień towarzyszyła nam  bardzo miła pani przewodnik , która opowiadała  o różnych zabytkach i ulicach tego pięknego miasta. Zwiedziliśmy m. in.  Barbakan oraz mury obronne otaczające stary Kraków, Brama Floriańska wraz z ulicą Floriańską prowadzącą na Rynek Główny największy rynek średniowiecznej Europy, Sukiennice oraz Kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stworza, Pomnik Adama Mickiewicza , Collegium Maius najstarszy zachowany budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wzgórze Wawelskie z Zamkiem Królewskim, uznawanym za jedną z najwspanialszych rezydencji renesansowej Europy, Katedry , w której podziemiach znajdują się krypty królewskie oraz wieży katedralnej z Dzwonem Zygmunta, odzywającym się tylko przy okazji ważnych wydarzeń. Około godziny 19.30 wyjechaliśmy w drogę powrotną do Gowidlina. Po drodze zrobiliśmy kilka przystanków. Cała droga przebiegła bardzo sprawnie. W godzinach rannych dotarliśmy na miejsce. Wszyscy byli bardzo zmęczeni, ale zadowoleni z przebiegu tej podróży.

Wycieczka przyniosła nam wiele radości i dostarczyła niezapomnianych wrażeń. Zyskaliśmy także dużą ilość ciekawych informacji, które pomogą lepiej zrozumieć historię i poznać piękną przyrodę naszego kraju. Całe przedsięwzięcie nie doszłoby do skutku, gdyby nie dofinansowanie Wójta Gminy Sierakowice Tadeusza Kobieli, za co jesteśmy bardzo wdzięczni i serdecznie dziękujemy.

Zuzanna Zblewska, Weronika Kotłowska, Izabela Majkowska
uczennice klasy III

Skip to content