Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gowidlinie

Wycieczka do Malborka

Dnia 8 listopada 2017r. odbyła się wycieczka do Malborka, w której wzięły udział klasy: III, V i VI. Nazwa miasta pochodzi od niemieckiej nazwy Marienburg, czyli miasto Marii. Najważniejszym punktem wyjazdu było zwiedzanie zamku krzyżackiego, który liczy już ponad 700 lat. Krzyżacy, jak tłumaczyła nam pani przewodnik, to  Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. Razem z panią przewodnik wędrowaliśmy po zamku, poznając jego różne tajemnicze zakamarki oraz bardziej oficjalne miejsca. Dowiedzieliśmy się, że zamek składa się z trzech części: zamku niskiego, średniego i wysokiego. W wysokiej części zamku znajduje się kościół, który został odbudowany po zniszczeniach II wojny światowej. We wschodniej ścianie kościoła  umieszczona jest figura Matki Boskiej, która waży 16 ton i mierzy 8 metrów wysokości. Zrobiła ona na nas wielkie wrażenie.
Zamek podczas II wojny światowej uległ dużemu zniszczeniu, jednak przez cały czas jest remontowany. W tym roku zamek obchodzi 20- lecie wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO, z tej okazji przygotowano specjalną wystawę, którą mieliśmy okazję zobaczyć. Bardzo podobała nam się kolekcja oręża, szczególnie zbroje i miecze. Na zamkowym dziedzińcu można było wstąpić do fabryki cukierków oraz sklepików z pamiątkami.
Pani przewodnik opowiedziała nam, że co roku na polach Grunwaldu odbywa się inscenizacja bitwy pod Grunwaldem.
Wycieczka bardzo nam się podobała, długo będziemy pamiętać przechadzki po zamku, szczególnie dlatego, że robiliśmy wiele pamiątkowych zdjęć.

Patrycja Dawidowska uczennica kl. V a

Skip to content