Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gowidlinie

Ogólnopolski projekt edukacyjny „Krecik poznaje Polskę”

Krecik, bajkowa postać stworzona wiele lat temu w Czechach, wyruszyła na początku września w swoją podróż po całej Polsce. Do przedszkolaków z Gowidlina paczka dotarła  23 października 2017 roku. Dzieci niezmiernie się ucieszyły, że w walizce ujrzały Krecika. Okazało się, że wszystkie przedszkolaki doskonale go znają! Dzieci obejrzały zawartość walizki i z ochotą wysłuchały ciekawostek o Częstochowie i podróży Krecika. Przeczytaliśmy również książeczkę o przygodach naszego gościa.  Krecik zwiedził naszą szkołę,  towarzyszył nam podczas zajęć edukacyjnych oraz zabaw. Z przyjemnością wykorzystaliśmy dołączone do kuferka kolorowanki. Było zabawnie, ciekawie a wizyta Krecika była tak miłą niespodzianką, że chcielibyśmy spotykać się z Nim częściej.
Kilka informacji o projekcie.
Do czerwca będzie poznawał najdalsze zakątki Polski. Swą przygodę zaczął w Częstochowie. Wyruszył z Miejskiego Przedszkola nr 13, któremu na co dzień patronuje. Odwiedzi przedszkola w całej Polsce, przemierzy tysiące kilometrów, a wszystko po to, by wspólnie z dziećmi poszerzyć wiedzę na temat regionu, z którego pochodzą, poznać jego piękno i wyjątkowość oraz jego dorobek kulturowy, rozbudzić swoje zainteresowanie innymi miejscami w Polsce, ale przede wszystkim dobrze się bawić i pozwolić dzieciom się poznać. Autorem projektu jest Małgorzata Dobrakowska, nauczyciel z ponad 30 letnim stażem pracy. Projekt „Krecik  poznaje Polskę” odnosi się do ” Podstawy programowej wychowania przedszkolnego dla przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych”
i uwzględnia następujące jej obszary: społeczny obszar rozwoju dziecka oraz poznawczy obszar rozwoju dziecka. Do udziału w projekcie zaproszone zostały przedszkola z całej Polski. Wszystkie dzieli wiele kilometrów, ale łączy wspólna sprawa – kształtowanie postawy patriotycznej i zamiłowania do podróży od najmłodszych lat. Dzieci dzieciom opowiedzą o Polsce i miejscach, z których pochodzą. Krecik jest wyjątkowym podróżnikiem. Z własnym bagażem wyruszył w pełną przygód wyprawę podczas, której odwiedzi różne regiony Polski. W każdym z odwiedzanych miejsc wzbogaci swoją wiedzę na temat Ojczyzny, tej małej i dużej, przedszkolaków, które go do siebie zaprosiły. Krecik  podróżuje z bagażem, w którym znajdują się liczne niespodzianki przydatne przy przeprowadzeniu zajęć edukacyjnych dla dzieci w różnych grupach wiekowych.
Jest to m.in. pamiętnik podróży, do którego Krecik będzie zbierał pamiątkowe wpisy. Jest mapa Polski, na której każdy będzie zaznaczał, gdzie Krecik dotarł. Są również kolorowanki i bajka o przygodach Krecika i wiele innych niespodzianek. Z pewnością wyobraźnia i kreatywne myślenie będzie mogło zostać uruchomione. Krecik bowiem z chęcią wybierze się z dziećmi na wycieczkę lub nauczy się ich gwary. Ponadto w każdym z odwiedzonych miejsc, przedszkolaki będą mogły dopakować coś do walizki Krecika, aby mógł wrócić z bagażem pełnym nowych, niesamowitych doświadczeń. Poprzez udział w projekcie „Krecik poznaje Polskę” możliwe będzie: zdobywanie nowych doświadczeń; nauka poprzez zabawę; rozwijanie zainteresowania pięknem naszej Ojczyzny;  promocja placówek przedszkolnych i miejscowości, w których funkcjonują;  nawiązanie ogólnopolskiej współpracy między przedszkolami. Projekt zakończy się stworzeniem wystawy zgromadzonej podczas podróży dokumentacji fotograficznej i pamiątek charakterystycznych dla różnych regionów kraju. Na wystawie zaprezentowana zostanie także mapa Polski, na której zaznaczona będzie trasa podróży Krecika. Powstanie również prezentacja multimedialna dokumentująca przygody małego podróżnika. Odtworzona zostanie ona na pokazie zorganizowanym w Miejskim Przedszkolu nr 13 im. Krecika w Częstochowie, a także we wszystkich zainteresowanych przedszkolach biorących udział w projekcie. Projekt został objęty patronatem pana Jarosława Krykwińskiego – Konsula Honorowego Republiki Czeskiej w Częstochowie oraz Rady Miasta Częstochowy na czele z jej przewodniczącym p. Zdzisławem Wolskim. Wszelkie informacje o projekcie i jego przebiegu oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć poprzez dołączenie do facebook’owej grupy „Krecik poznaje Polskę – Ogólnopolski projekt edukacyjny”. Projekt będzie realizowany do czerwca 2018. Zainteresowanie udziałem w projekcie wyraziło blisko 3000 osób z całej Polski, formularz zgłoszeniowy wysłało blisko 1000 osób, a do udziału w projekcie wybrano 300 przedszkoli. W bagażu Krecika znalazł się 2,5m pociąg, którym dzieci odbędą wycieczkę po najważniejszych atrakcjach turystycznych Częstochowy. W pierwszych dwóch tygodniach podróży pokonał blisko 7000km. Ile pokona podczas kolejnych 28? Z iloma dziećmi się spotka? Tego dowiemy się na koniec jego podróży po Polsce.

Maria Wolska – Rychert

Skip to content