Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II  w Gowidlinie

Wycieczka do Wdzydz Kiszewskich kl. V-VI

Uczniowie kl. V-VI, uczęszczający na język kaszubski, byli w dniach 11-12 maja 2017r. na wycieczce we Wdzydzach Kiszewskich. Głównym założeniem wycieczki było zwiedzenie Muzeum Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach oraz udział w warsztatach. Dzieci miały możliwość zobaczenia jak mieszkali dawni Kaszubi, jak wyglądały ich domy i  zabudowania gospodarskie. Wycieczka zatrzymywała się w poszczególnych chałupach, by obejrzeć i posłuchać o tym, kto ją zamieszkiwał, czym się zajmował. Ciekawa była wizyta u kowala, który pokazywał jak wykuć podkowę oraz opowiadał o pracy kowala. Dzieci chętnie odwiedziły kaszubską szkołę, gdzie niektórzy mogli poklęczeć na grochu. Uczniowie dowiedzieli się czego dawniej uczono w szkole, jak  wyglądała nauka, jakie były kary i nagrody. Wędrując po muzeum dzieci obejrzały tartak, były w młynie oraz  odwiedziły kościół. Wielką atrakcją dla wszystkich były dawne gry i zabawy. Chodzenie na szczudłach okazało się dużym wyzwaniem, a strzelanie z łuku, czy bieganie za obręczą wymagało niemałych zdolności. W jednej z chałup odbyły się warsztaty z malowania na szkle. Uczniowie posłuchali dlaczego na Kaszubach malowano w ten sposób, a później same spróbowały tej sztuki. Każdy swoją pracę zabrał do domu.
Uczestnicy wycieczki mieszkali w ośrodku „Leśnia Dolina”, położonym w lesie, blisko jeziora. Drewniane domki były dla wszystkich wielką atrakcją, szczególnie odwiedzanie kolegów i koleżanek w sąsiednich domkach. W ośrodku czas wolny urozmaicony był zabawą w chowanego, nocnymi podchodami, ogniskiem oraz rozgrywkami sportowym. Uczniowie poznali równiej najbliższą okolicę ośrodka- przystań wodną oraz wieżę widokową.
Mimo chłodnej nocy, uczniowie wracali z wycieczki zadowoleni, opaleni i uśmiechnięci, niestety żałując, że tak szybko się wszystko skończyło.

Bożena Lejk

Skip to content