Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II  w Gowidlinie

VI POMORSKIE DNI ENERGII

W dniu 17.09.2016r. 10 uczniów  Zespołu Szkół z Gowidlina wraz z opiekunem  Barbarą Salamon wzięło udział w VI Pomorskich Dniach Energii, które odbyły się w Gdańsku. To jedno z największych wydarzeń energetycznych w północnej Polsce. Ich celem było przybliżenie mieszkańcom oraz uczniom różnych źródeł energii oraz zasad finansowania projektów energetycznych. Najważniejszym punktem programu był „Autobus Energetyczny” – mobilne centrum informacyjno – edukacyjne przeciwdziałania zmianom klimatu. Uczniowie zwiedzili „autobus energetyczny” i wysłuchali krótkiej prelekcji wraz z pokazem nt. „Odnawialnych źródeł energii” związanej z wykorzystaniem energii Słońca, wiatru, wody, energii geotermalnej i biomasy. Szczególną uwagę zwrócono na fotowoltanikę,  czyli produkcję prądu z użyciem elektrowni słonecznych na potrzeby własne i sprzedaż.
Ponadto gimnazjaliści wzięli udział w zadaniach przygotowanych przez różne organizacje ekologiczne , na przykład takie jak: HELIANTUS, LOP, ARMAAG, Lasy Państwowe. Stoiska te cieszyły się dużym zainteresowaniem. Za poprawne odpowiedzi dotyczące ochrony środowiska można było otrzymać drobne nagrody. Największą popularnością cieszyły się Lasy państwowe, które nagradzały uczestników różnymi sadzonkami drzew i krzewów ozdobnych. Uczniowie obejrzeli również krótki film na temat: „Rybołówstwo i akustyczne urządzenia odstraszające”.
Po zakończeniu tych warsztatów wszyscy wróciliśmy zadowoleni. Zdobyliśmy wiedzę na temat oszczędzania energii na wesoło, poprzez zabawę, z wykorzystaniem niekonwencjonalnych pomocy naukowych. Cieszymy się, że zdobytą wiedzą możemy przekazać dalej, koleżankom, kolegom oraz rodzicom.

Barbara Salamon

Skip to content