Międzynarodowy Konkurs Literacki

Komunikat jury  XXXI Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości
Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej
:

Na XXXI Konkurs Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży nadesłano 6138 zestawów wierszy i opowiadań z 487  szkół podstawowych, gimnazjów i – po raz pierwszy ze  szkół ponadgimnazjalnych – z całej Polski, Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Litwy. Nagrodzone  utwory literackie laureatów konkursu zostaną opublikowane w książce  „Portret ze słów” i będą wręczone młodym literatom podczas uroczystej gali 25 maja 2015 r. w Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica, przy ul. Jana Pawła II w Słupsku.  Piękny tytuł, który stał się mottem tegorocznej edycji konkursu, zawdzięczamy laureatce  – uczennicy  Gimnazjum nr 5 w Pile – Laurze Chuchli.

Komisja jurorów w składzie:

• Wanda Chotomska – Wasza Ulubiona Poetka- przewodnicząca jury;
  • dr Marianna Borawska – literaturoznawca;
  • dr Anna Wiech – literaturoznawca;
  • Jolanta Nitkowska-Węglarz – pisarka, dziennikarka;
  • dr Barbara Kosmowska – pisarka, literaturoznawca;
  • Anna Czerny-Marecka – polonistka, dziennikarka;
  • Maria Pietryka-Małkiewicz – polonistka, koordynatorka konkursu;
  • Izabela Drużba – polonistka;
  • Katarzyna Duda – polonistka;
  • Elżbieta Musznicka – nauczyciel kształcenia zintegrowanego;
  • prof. dr hab. Zbigniew Zielonka – pisarz, historyk literatury;
  • Tadeusz Martychewicz – dziennikarz;
  • Jerzy Fryckowski – poeta, polonista;
  • Marcin Greczuk –  polonista,
  • Jan Wild – historyk, dyrektor Zespołu Szkół w Kobylnicy;
  • Paweł Duda – znawca literatury fantasy, autor ilustracji do komiksów;

uznając za zasadnicze kryteria: oryginalności tekstu, literackości pomysłu i ujawnionego talentu autora, wyłoniła 127 laureatów, wyróżniła zaś 225 uczniów w czterech grupach wiekowych:

• klasy I – IV szkoły podstawowej,
  • klasy V – VI szkoły podstawowej,
  • klasy I – III gimnazjum
  • klasy I – III szkół ponadgimnazjalnych

w dwóch kategoriach: poezja i proza oraz 14 w kategorii „Wiersze malowane”.
Uczniowie naszej szkoły pierwszy raz  wzięli udział w tym konkursie, pisząc swoje prace w języku kaszubskim. Wiele młodych poetek zostało zauważonych przez jury konkursowe.
W kategorii klas I- IV wyróżnienie otrzymały: Klaudia Rychert z kl. II B  i Amelia Formela z kl. III A, w kategorii klas V-VI wyróżniona została Martyna Wenta z kl. VI. Najwięcej wyróżnień przyznano uczennicom naszego gimnazjum: Weronice Kolce i Marcie Wencie z kl. I a, Adrianie Olejnik i Kamili Szeli z kl. II a, Julii Kobieli z kl. III a, Julii Formeli i Agacie Ruszkowskiej z kl. III b. Serdecznie gratulujemy, życzymy kolejnych sukcesów!

Zespół ds. promowania placówki