Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II  w Gowidlinie

DNI KULTURY KASZUBSKIEJ I WIGILIA SZKOLNA 2013

Okres przedświąteczny w szkole, to szczególny czas, w którym czuje się już atmosferę zbliżających się  Świąt Bożego Narodzenia. W naszej placówce, w tym czasie, obchodzi się Dni Kultury Kaszubskiej. W tym roku obchody rozpoczęły się udziałem młodzieży gimnazjalnej w XXIV  Prezentacjach Zespołów Kolędniczych Gminy Sierakowice.
Uczniowie uczęszczający na język kaszubski przygotowali Wigilię kaszubską, na której wspólnie oglądali Jasełka kaszubskie  przygotowane przez uczniów kl. IV ? VI oraz bawili się z Gwiôzdką z G?widlëna, która jak zwyczaj każe przychodzi w wigilijny wieczór. Gwiżdż prowadzący grupę przebierańców najpierw pyta się gospodarza, czy ten przyjmie tak liczne towarzystwo w swym domu, jeżeli usłyszy zgodę, to zaprasza Gwiazdora. Ten z kolei przedstawia każdą postać, a ta prezentuje się, tak jak każe tradycja, w sposób zabawny, ale dający do myślenia. Pojawiają się: bocian, kozioł z baranem, baba z dziadem, cyganka z niedźwiedziem, kominiarz, szandara, żołnierz z koniem, śmierć i diabły. Wszyscy robią niezłe zamieszanie. Szczególnie Gwiôzdczi i przebierańców boją się najmłodsi, bo diabły porywają, bocian szczypie, Gwiazdka pyta pacierza, kominiarz usmoli, szandara wręczy mandat, a kozioł z baranem pobodą. Do tego baba z dziadem kłócą się ze sobą, tańczą i wygłupiają. Na koniec Gwiżdż dziękuje za miłe przyjęcie, składa życzenia gospodarzom.  Spotkanie wigilijne staje się powoli tradycją naszej szkoły, gromadzi zawsze około 120 uczniów, w tym roku Wigilię  kaszubską uświetniły swoją obecnością obie panie dyrektor, które wspólnie z dziećmi śpiewały kolędy.

20 grudnia 2013 roku obchodziliśmy wspólnie Wigilię szkolną. W uroczystym spotkaniu przy stajence wzięła udział cała społeczność szkolna. Wiceprzewodniczący SU Radosław Labuda złożył wszystkim serdeczne życzenia świąteczne oraz noworoczne. Zgromadzeni w skupieniu obejrzeli Jasełka kaszubskie przygotowane przez uczniów klas IV-VI. Dzieci przedstawiły ciekawie historię narodzenia Jezusa. Przeniosły widzów w czasy złego króla Heroda. Na scenie pojawił się zatem dwór króla i jego poddani oraz uboga szopka, w której Józef z Marią, paterze  i królowie oddawali pokłon Narodzonemu, a anioły strzegły Go od złego. Widowisko to przygotowane zostało w języku kaszubskim, przeplatanym pięknymi regionalnymi kolędami. Spotkanie wigilijne zakończyły życzenia od pani dyrektor Marii Wenty – Barlak, pani wicedyrektor Aleksandry Stark oraz księdza Krzysztofa Kajuta.
Nad przygotowaniem  Dni Kultury Kaszubskiej oraz Wigilii czuwały panie: Bożena Lejk, Elżbieta Rompa i Janina Wenta.

 

Zespół ds promowania placówki

Skip to content