Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II  w Gowidlinie

Z kaszëbsczim w swiat – promocja podręcznika

Promocja podręcznika do nauki języka kaszubskiego w naszej szkole
5 lutego 2013 roku

Z kaszëbsczim w swiat taki tytuł nosi wydany przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie najnowszy podręcznik do nauki języka kaszubskiego w szkole podstawowej autorstwa Danuty Pioch.

Nowy obraz

Nowy podręcznik, opracowany przez Danutę Pioch, jest już kolejnym, z którego będą mogły uczyć się najmłodsze dzieci języka kaszubskiego. Jednak ten najnowszy, będzie najbardziej atrakcyjny dla uczniów, ze  względu na ciekawą i bardzo kolorową szatę graficzną. W podręczniku można znaleźć liczne wiersze, teksty piosenek, nuty oraz fragmenty znanych dzieł literatury kaszubskiej. Ciekawym rozwiązaniem jest forma graficzna zapisu, większość tekstów umieszczonych w podręczników jest pisana tak, jak uczniowie piszą w zeszytach. Z pewnością wpłynie to na charakter pisma przyszłych uczniów oraz ułatwi im czytanie tekstów. Książka jest bardzo atrakcyjna, zawiera przykładowe ćwiczenia i ilustracje, które pomogą dzieciom w rozumieniu treści tekstów. Jak wskazuje tytuł, podręcznik jest swoistym wprowadzeniem jego użytkowników w świat kaszubski, ale również pozwoli dalej wędrować z nim w życie.
Promocja była doskonałą okazją do spotkania się wielu ludzi, którym dobro naszego kaszubskiego języka leży na sercu. Zespół Szkół w Gowidlinie gościł zatem z tej okazji przedstawicieli Delegatury Kuratorium Oświaty w Kościerzynie, Zarządu Zrzeszenia Kaszubsko ? Pomorskiego, Wójta Gminy Sierakowice, licznie przybyłych dyrektorów placówek oświatowych oraz nauczycieli języka kaszubskiego.
Uczniowie klas pierwszych gimnazjum przygotowali z tej okazji widowisko ? Diôbelsczé zelé?, na podstawie baśni Jerzego Sampa. Wcielając się w rolę kaszubskich gospodarzy i p?rtków, przedstawili zgromadzonym, historię poznania przez Kaszubów tabaki.
Przybyli goście mogli skorzystać również ze zorganizowanego przez wydawnictwo kiermaszu książek, zakupić inne nowości wydawnicze,  proponowane przez Zrzeszenie Kaszubsko ? Pomorskie.

Skip to content