Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II  w Gowidlinie

Akcja ?Sprzątanie świata ? Polska?

?Kocham, lubię, szanuję ? nie śmiecę?

Pod takim hasłem odbyła  się  akcja ?Sprzątanie świata ? Polska?, koordynowana i organizowana przez Fundację Nasza Ziemia i Fundację ?Sprzątanie Świata ? Polska?.
Hasłem tym, nawiązującym do ludowej wyliczanki, organizatorzy chcieli zachęcić do refleksji nad stosunkiem do otaczającego świata i tego konsekwencjami.
Cudownie jest kochać przyrodę, pięknie ? lubić, ale tak naprawdę wystarczy szacunek ? to on nie pozwala nam wyrzucać śmieci do lasu czy na pobocza dróg. W tradycjach indiańskich szacunek oznacza szanowanie duchowych sił przyrody i troskę o wszystkie jej elementy: ziemię, drzewa, zwierzęta, wodę, gwiazdy itd. i my zatroszczmy się w tym roku o zanieczyszczone przez dzikie wysypiska lasy, łąki i tereny otwarte – skorzystają na tym nie tylko ziemia, drzewa czy zwierzęta a może nawet gwiazdy, ale również my – to szansa dla nas na jesienny spacer po czystym lesie.

Podobnie jak w poprzednich latach  akcja  Sprzątanie Świata w Zespole Szkół w Gowidlinie polegała na zbieraniu śmieci przez uczniów na wybranych terenach naszej miejscowości w dniach od 11 do 18 września br. worki i rękawice przekazała zbierającym komórka ds. ochrony środowiska Urzędu Gminy w Sierakowicach,  natomiast zebrane śmieci wywiozła firma ELWOZ.
W ramach przedsięwzięcia realizowanego w klasach gimnazjalnych ?Przyłączamy się do misji ratowania planety Ziemia? i współpracy z Kołem Łowieckim  ?Kulik? z Gdańska w piątek 14 września  br. po lekcjach chętni uczniowie gimnazjum brali udział w spotkaniu z przedstawicielami koła- Panem Andrzejem Kiedrowskim- prezesem koła  oraz Panem Ryszardem Wittkiem – gospodarzem obwodu nr 67 na terenie którego leży Gowidlino. Spotkanie miało na celu przybliżenie zebranym zagadnień związanych z myślistwem.
Po spotkaniu uczestnicy wraz z p. Adela Wenta udali się na zbieranie śmieci na brzeg jeziora gowidlińskiego, który jest częścią łowisk koła.

B. Gosz , K. Zengerski

Skip to content