Kaszëbsczé czekanié na Gòdë

„Ti nocë, czej jes Jezë człowiekã stôł sã
Czej Nënka Przenôswiãtszô pòwiła Cebie
Blôsk gwiôzdë, chtërna tej nad Betlejem wzeszła
Jaż na kaszëbsczim widzec béł niebie.”

Tradycja obchodów Świąt Bożego Narodzenia jest głęboko osadzona w naszej kaszubskiej kulturze. Dlatego warto o tym mówić, przybliżać historię nam najbliższą, by młode pokolenie miało świadomość, że w każdym z przekazywanym obrzędzie oraz zwyczaju, zachowuje się cząstkę po naszych przodkach. W okresie Adwentu na lekcjach języka kaszubskiego dużo czasu poświęcono na poznanie zwyczajów bożonarodzeniowych związanych z naszym regionem. Aby uatrakcyjnić najmłodszym uczniom zajęcia języka kaszubskiego otrzymali oni szczególne zadanie, aby przygotowywać szopkę bożonarodzeniową. W zadanie to zaangażowane zostały całe rodziny uczniów. Dzieci otrzymały gipsowe figurki, które należało pomalować i zaaranżować szopkę. Ze względu na niełatwe zadanie o pomoc zostali poproszeni rodzice. Przepiękne prace i ich autorów można podziwiać na umieszczonych niżej zdjęciach. Uczniowie z klas starszych przez cały okres Adwentu mogli wykonywać zadania z kalendarza adwentowego. Obok przejścia przez różne świąteczne kaszubskojęzyczne gry, należało wykonać np. rysunki gwiazdora, dowiedzieć się gdzie żyją renifery, upiec pierniczki, zrobić ozdoby choinkowe. Niektóre dzieci podjęły się zadań i codziennie przysyłały dowody swojej pracy, a inne przysłały wszystko na koniec Adwentu. Dla zaangażowanych dzieci Gwiazdor przygotował drobne upominki, które wręczone zostaną dopiero po feriach. Wszystkim uczniom i ich rodzicom życzymy zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia, obyśmy w Nowym 2021 Roku spotkali się na lekcjach w szkole, a nie na łączach internetu.
Do życzeń dołączamy piękną kolędę w wykonaniu uczennicy klasy 1 Kingi Syldatk

.