„Szkoła Pamięta”

Na 25 października 2019r. przypadła kumulacja aktywności społeczności naszej szkoły w ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła Pamięta”. Pielęgnujemy pamięć o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią regionu i narodu. W ramach akcji odwiedzaliśmy i porządkowaliśmy groby osób zasłużonych i cenionych w naszej najbliższej okolicy np. Jana Tusk jednego z obrońców Westerplatte, ks. Maksymiliana Krzewińskiego rozstrzelonego przez Niemców w listopadzie 1939 r., Brunona Bigus żołnierza tajnej organizacji Gryfa Pomorskiego, rodziny Dąbrowskich zamordowanej z obozie koncentracyjnym Stutthof, byłych nauczycieli naszej placówki: Danuty Tandek, Magdaleny i Józefa Stark. Nie zapomnieliśmy także o tych bezimiennych i opuszczonych mogiłach znajdujących się na naszym cmentarzu parafialnym. Zgłębialiśmy historię lokalnych miejsc pamięci oraz rozmawialiśmy o okazywania czci i szacunku patriotą naszej małej ojczyzny. Na szkolnych korytarzach i w salach lekcyjnych pojawiły się przygotowane na zajęciach prace plastyczne upamiętniające ważne dla Polaków wydarzenia takie jak 80. rocznica napaści III Rzeszy Niemieckiej na Polskę czy 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Niech pamięć o naszych przodkach będzie wyrazem szacunku i uznania dla ich życia i dokonań.

Joanna Neubauer

Minister Edukacji Narodowej bardzo serdecznie dziękuje za włączenie się do akcji „Szkoła pamięta”, która miała swój finał w piątek, 25 października br. Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu czy społeczności.

Poniżej znajduje się pamiątkowy dyplom z podziękowaniem za udział w akcji.

Dyplom – Szkoła pamięta