Obchody Dni Kultury Kaszubskiej

DNI  KULTURY  KASZUBSKIEJ

W kalendarzu imprez szkolnych Zespołu Szkół w Gowidlinie od lat zawarte są obchody  Dni Kultury Kaszubskiej.  W czasie ich trwania uczniowie na języku kaszubskim i innych przedmiotach poznawali obrzędy, zwyczaje, kulturę i historię regionu.  Okres świąt Bożego Narodzenia sprzyja realizacji tej tematyki, ponieważ dzieci chętnie poznają zwyczaje przodków związane z  przeżywaniem Adwentu oraz świąt na Kaszubach.
Młodzież gimnazjalna przygotowała gazetkę ?G?dë na Kaszëbach? oraz przygotowała występ tradycyjnej grupy kolędniczej. Dzieci młodsze uczyły się kaszubskich kolęd oraz przygotowały śpiewane Jasełka, odwiedzały również okoliczne domy  z tradycyjną betlejemską. 18 grudnia 2012 r. na podsumowanie Dni Kultury Kaszubskiej zorganizowano Wigilię kaszubską, na którą zaproszenie przyjęli: Danuta Pioch ? specjalista ds. języka kaszubskiego w gminie Sierakowice; Jacek Mazur- dyrektor ZEAS  gminy Sierakowice; przedstawiciele zarządu ZK-P oddział Sierakowice: Tadeusz Bigus, Zbigniew Wenta i Jan Drywa.  Przy wigilijnym stole spotkali się też  wszyscy uczniowie uczęszczający na język kaszubski, dyrektor i wicedyrektor szkoły oraz nauczycielki języka kaszubskiego.  Spotkanie wigilijne uświetniły występy uczniów. Klasy młodsze  zaprezentowały się w śpiewanych w języku kaszubskim  Jasełkach, natomiast gimnazjaliści sprawili niespodziankę przedstawiając tradycyjną ?Gwiôzdk? z G?widlëna?.  Gwiôzdor wręczył też wszystkim gościom skromne upominki oraz ?przeegzaminował? ze znajomości kolęd.  W czasie Wigilii członek zarządu ZK-P oddziału w Sierakowicach  Tadeusz Bigus wręczył nagrody naszym uczennicom, które brały udział w konkursie twórczości w języku kaszubskim, ze szkoły podstawowej  wyróżnienie otrzymała Weronika Kolke, a z gimnazjum Edyta Wenta.
Spotkanie wigilijne zorganizowały nauczycielki języka kaszubskiego: Bożena Lejk, Janina Wenta, Adela Wenta i Joanna Neubauer.

Bożena Lejk